André Fabre - André Fabre
André Fabre (syntynyt 9. Joulukuu 1945) on ranskalainen täysiverinen hevosurheilu kouluttaja .
Diplomaatin poika Fabre valmistui yliopistosta oikeustieteen tutkinnoksi, mutta päätti sitten jatkaa uraansa täysiverisessä hevosurheilussa. Hän aloitti työskentelemällä tallissa sulhanen ja sitten koululaisena. Hänestä tuli Ranskan johtava hyppääjä , joka voitti yli kaksisataaviisikymmentä kilpailua, mukaan lukien Grand Steeple-Chase de Paris . Kun hän kääntyi koulutushevosten puoleen, Fabre osoittautui vieläkin menestyvämmäksi ensin hyppyhevosilla ja sitten litteillä ratsastajilla .
Hän on ollut mestari kouluttaja Ranskassa 24 kertaa, joista 21 vuotta peräkkäin 1987-2007, ja se on yksi menestyksekkäimmistä kouluttajia maailmassa, voittanut kaikkialla Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa joista neljä jalostajien cup kilpailuissa. Monet mestarit, joita Fabre on kouluttanut, ovat Trempolino , Peintre Celebre ja kaksi maailman ensimmäistä hevosta , Hurricane Run (2005) ja Manduro (2007). Fabre täytti elinikäisen kunnianhimonsa voittamalla vihdoin Epsom Derbyn vuonna 2011 Pour Moin kanssa
Major voittaa
- Critérium International - (2) - Carlotamix (2005), Thewayyouare (2007)
- Critérium de Saint- Cloud- (6) -Miserden (1988), Sunshack (1993), Sagacity (2000), Linda's Lad (2005), Mandaean (2011), Waldgeist (2016)
- Grand Prix de Paris - (13) - Dancehall (1989), Subotica (1991), Homme de Loi (1992), Fort Wood (1993), Grape Tree Road (1996), Peintre Celebre (1997), Limpid (1998), Slickly (1999), Rail Link (2006), Cavalryman (2009), Meandre (2011), Flintshire (2013), Gallante (2014)
- Grand Prix de Saint-Cloud - (8) - Village Star (1988), siivet (1990), Apple Tree (1994), Carnegie (1995), Tuoksu Mix (1998), Plumania (2010), Meandre (2012) , Waldgeist (2018)
- Poule d'Essai des Poulains - (8) - Siberian Express (1984), Neuvostoliiton tähti (1987), Vahorimix (2001), Clodovil (2003), Lope de Vega (2010), Make Believe (2015), Persian kuningas (2019) ), Victor Ludorum (2020)
- Poule d'Essai des Pouliches - (3) - Houseproud (1990), Musical Chimes (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de l'Arc de Triomphe - (8) - Trempolino (1987), Subotica (1992), Carnegie (1994), Peintre Celebre (1997), Sagamix (1998), Hurricane Run (2005), Rail Link (2006), Waldgeist (2019)
- Prix du Cadran - (2) - Victoire Bleue (1991), Reefscape (2005)
- Prix de Diane - (4) - Lypharita (1985), Jolypha (1992), Nebraska Tornado (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de la Forêt - (3) - Neuvostoliiton tähti (1987), Poplar Bluff (1995), Make Believe (2015)
- Prix Ganay - (7) - Luoja (1990), Subotica (1992), Indian Danehill (2000), Cutlass Bay (2010), Cloth of Stars (2017), Waldgeist (2019), Mare Australis (2021)
- Prix d'Ispahan - (9) - Al Nasr (1982), Crystal Glitters (1984), Luoja (1990), Arcangues (1993), Loup Sauvage (1998), Valixir (2005), Manduro (2007), Golden Lilac ( 2012), Persian kuningas (2020)
- Prix Jacques Le Marois - (7) - Puolan ennakkotapaus (1989), Miss Satamixa (1995), Vahorimix (2001), Banks Hill (2002), Manduro (2007), Esoterique (2015), Al Wukair (2017)
- Prix Jean-Luc Lagardère- (5) -Jade Robbery (1989), Goldmark (1994), Loup Solitaire (1995), Ultra (2015), Victor Ludorum (2019)
- Prix Jean Prat - (5) - Local Talent (1989), Kitwood (1992), Mutual Trust (2011), Aesop's Fables (2012), Territories (2015)
- Prix Jean Romanet - (2) - Ilmoita (2011), Romantica (2013)
- Prix du Jockey Club - (4) - Peintre Celebre (1997), Lope de Vega (2010), Intello (2013), New Bay (2015)
- Prix Lupin - (2) - Pilvet (1997), Gracioso (1999)
- Prix Marcel Boussac - (1) - Miss Tahiti (1995), Zellie (2021)
- Prix Morny - (1) - Zafonic (1992)
- Prix du Moulin de Longchamp - (6) - Neuvostoliiton tähti (1988), Puolan ennakkotapaus (1989), Hiihtoparatiisi (1994), Nebraska Tornado (2003), Harmaa Lilas (2004), Vadamos (2016)
- Prix de l'Opéra - (2) - Värikartta (1990), Clodora (1997)
- Prix Rothschild - (5) - Nashmeel (1987), Ski Paradise (1993), Smolensk (1995), Daneskaya (1997), Esoterique (2014)
- Prix Royal-Oak - (7) - Star Lift (1988), Top Sunrise (1989), Raintrap (1993), Sunshack (1995), Amilynx (1999, 2000), Be Fabulous (2011)
- Prix Saint-Alary- (8) -Grise Mine (1984), Rosefinch (1992), Intrepidity (1993), Moonlight Dance (1994), Muncie (1995), Luna Wells (1996), Vadawina (2005), Wavering (2011) )
- Prix de la Salamandre - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- Prix Vermeille - (3) - Jolypha (1992), Intrepidity (1993), Baltic Baroness (2014)
- Grand Steeple Chase de Paris - (4) - Fondeur (1980), Isopani (1981), Metatero (1982), Jasmin II (1983))
- Canadian International Stakes - (2) - French Glory (1990), Raintrap (1994)
- Aral-Pokal- (1) -Tel Quel (1992)
- Bayerisches Zuchtrennen - (1) - Elliptique (2016)
- Grosser Preis von Berlin - (1) - Meandre (2012)
- Preis von Europa - (1) - Omenapuu (1992)
- Hongkongin maljakko - (2) - Borgia (1999), Flintshire (2014)
- 2000 Guineaa - (2) - Zafonic (1993), Pennekamp (1995)
- 1000 Guineaa - (1) - Miss France (2014)
- Champion Stakes - (2) - Tel Quel (1991), Dernier Empereur (1994)
- Coronation Cup - (6) - Saint Estephe (1986), In the Wings (1990), Apple Tree (1994), Sunshack (1995), Swain (1996), Shirocco (2006)
- Coronation Stakes - (2) - Golden Opinion (1989), Banks Hill (2001)
- Derby Stakes - (1) - Pour Moi (2011)
- Dewhurst Stakes - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- Heinäkuun Cup - (1) - Neuvostoliiton tähti (1988)
- Kuningas George VI ja kuningatar Elizabeth Stakes - (1) - Hurricane Run (2006)
- Middle Park Stakes - (3) - Lycius (1990), Zieten (1992), Earthlight (2019)
- Oaks - (1) - Intrepidity (1993)
- Walesin prinssin panokset - (2) - Manduro (2007), Byword (2010)
- Queen Anne Stakes - (1) - Valixir (2005)
- St Leger - (1) - Toulon (1991)
- Sun Chariot Stakes - (1) - Esoterique (2015)
- Sussexin panokset - (1) - Neuvostoliiton tähti (1987)
- Irlannin Derby - (2) - Siivekäs rakkaus (1995), Hurricane Run (2005)
- Irish Oaks - (1) - Wemyss Bight (1993)
- Tattersalls Gold Cup - (1) - Hurricane Run (2006)
- Derby Italiano - (1) - Gentlewave (2006)
- Gran Premio d'Italia - (1) - Pigeon Voyageur (1991)
- Oaks d'Italia - (1) - Valley of Gold (1995)
- Dubai Sheema Classic - (1) - Puolan kesä (2004)
- Arlington Million - (1) - Mill Native (1988)
- Kasvattajien Cup Classic - (1) - Arcangues (1993)
- Kasvattajien Cup Filly & Mare Turf - (1) - Banks Hill (2001)
- Kasvattajien Cup Turf - (3) - In the Wings (1990), Shirocco (2005), Talismanic (2017)
- Oak Tree Invitational Stakes - (2) - Zalataia (1983), Nasr El Arab (1988)
- Sword Dancer Invitational Handicap - (1) - Flintshire (2015)
- Turf Classic Invitational Stakes - (1) - Omenapuu (1993)