Alueet / päivämäärät
|
Egypti |
Kanaanissa |
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kish |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagash |
Ur |
Elam
|
|
Edeltää: Neoliittisen ajan kronologia
|
4000–3200 eaa
|
Naqada-kulttuuri (4000-3100 eaa.)
|
Protokannaanilaiset
|
Ubaid-jakso (6500–3800 eaa.)
|
Susa I
|
|
Naqada I Naqada II
|
Egyptin ja Mesopotamian suhteet
|
Uruk-aika (4000-3100 eaa)(tuntemattomat "kuningaspapit")
|
Susa II (Urukin vaikutus tai hallinta)
|
3200–3100 eaa
|
Protodynastinen aika ( Naqada III ) Varhaiset tai legendaariset kuninkaat:
|
Ylä-Egyptissä Finger Snail Kala Pen-Abu Animal Stork Canide tiedote Skorpioni I Shendjw Iry-Hor Ka Scorpion II Narmer / Menes
|
Ala-Egypti Hedju Hor Ny-Hor Hsekiu Khayu Tiu Thesh Neheb Wazner Nat-Hor Mekh Double Falcon Wash
|
3100–2900 eaa
|
Varhaisen dynastian aika Egyptin ensimmäinen dynastia
Narmer Menes Neithhotep ♀ (valtionhoitaja) Hor-Ahaa Djer Djet Merneith ♀ (valtionhoitaja) Den Anedjib Semerkhet Qa'a Sneferka Horus Bird
|
Kanaanilaiset
|
Jemdet Nasrin ajanjakso
|
Proto-Elamin aikana ( Susan III ) (3100-2700 BCE)
|
|
2900 eaa
|
Toinen dynastia Egyptin
Hetepsekhemwy Nebra / Raneb Nynetjer Ba Nubnefer Horus Sa Weneg-Nebty Wadjenes Senedj Peribsen Sekhemib-Perenmaat Neferkara I Neferkasokar Hudjefa I Khasekhemwy
|
Varhaisen dynastian jakso I (2900–2700 eaa.)
|
Ensimmäinen Eblaiten valtakunta
|
Marin ensimmäinen valtakunta
|
Kish I-dynastia Jushur,Kullassina-bel Nangishlishma, En- tarah-anaBabum,Puannum,Kalibum
|
2800 eaa
|
Kalumum Zuqaqip Atab Mashda Arwium Etana Balih En-me-nuna meleemin-Kis Barsal-Nuna
|
Uruk I-dynastia Mesh-ki-ang-gasher
|
Enmerkar ( "valloittaja Aratta ")
|
2700 eaa
|
Varhaisen dynastian jakso II (2700–2600 eaa.)
|
|
|
Zamug , Tizqar , Ilku Iltasadum
|
Lugalbanda Dumuzid, kalastaja
|
Enmebaragesi ("sai Elamin maan alistumaan")
|
Aga Kishistä
|
Gilgamesh
|
Vanhan elami- ajanjakso (2700–1500 eaa.)
Indus-Mesopotamia-suhteet
|
2600 eaa
|
Kolmas dynastia Egyptin
Djoserin Sekhemkhet Sanakht Nebka Khaba Qahedjet Huni
|
Varhaisen dynastian jakso III (2600–2340 eaa.)
|
Sagisu Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
Kish II-dynastia (5 kuningasta) Uhub Mesilim
|
Ur-Nungal Udulkalama Labashum
|
Lagaš En-hegal Lugalshaengur
|
Ur A-Imdugud Ur-PabilsagMeskalamdug(kuningatarPuabi)Akalamdug
|
Enun-dara-anna Mes-he Melamanna Lugal-kitun
|
Adab Nin-kisalsi Me-durba Lugal-dalu
|
|
2575 eaa
|
Vanha Egyptin valtakunta Egyptin neljäs dynastia Snefru KhufuDjedefreKhafre Bikheris MenkaureShepseskaf Thamphthis
|
Ur I-dynastia Mesannepada "Urin ja Kishin kuningas", voittaja
Urukista |
2500 eaa
|
Phoenicia (2500-539 eaa.)
|
Mari
Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi toinen valtakunta
|
Akshak-dynastia Unzi Undalulu
|
Kish III-dynastia Ku-Baba
|
Uruk II-dynastia Enshakushanna
|
Muki-si
|
Umma I -dynastia
Pabilgagaltuku
|
Lagash I -dynastia
Ur-NansheAkurgal
|
A'annepada Meskiagnun Elulu Balulu
|
Awan-dynastia Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 eaa
|
Egyptin viides dynastia
Userkaf Sahure Neferirkare Kakai Neferefre Shepseskare Nyuserre Ini Menkauhor Kaiu Djedkare Isesi Unas
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Ush Enakalle
|
Elamiittien hyökkäykset (3 kuningasta)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 eaa
|
Kun-Damu
|
Eannatum (Lagashin kuningas, Sumer, Akkad, Elamin valloittaja)
|
2400 eaa
|
Adub-Damu Igrish-Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
Kish IV-dynastia Puzur-Suen Ur-Zababa
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (kuningatar Bara-irnun )
|
Enannatum Entemena Enannatum II Enentarzi
|
Ur II-dynastia Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
2380 eaa
|
Egyptin kuudes dynastia Teti Userkare Pepi I Merenre Nemtyemsaf I Pepi II Merenre Nemtyemsaf II Netjerkare Siptah
|
ADAB dynastia Lugalannemundu "King neljän neljäsosaa maailman"
|
2370 eaa
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Invasion of Mari Anbu, Anba, bazi'ta, Zizi Marin, Limer, Sharrum-iter
|
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-ishan
|
2350 eaa
|
Puzur-Nirah Ishu -Il Shu-Sin
|
Uruk III-dynastia Lugalzagesi (Ummankuvernööri, koko sumerin kuningas)
|
2340 eaa
|
|
Akkadilainen ajanjakso (2340--2150 eaa.)
|
Akkadin imperiumin
Sargon Akkad Rimush Manishtushusta
|
Akkadin kuvernöörit: Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 eaa
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (akkadilaisten vasalli)
|
2200 eaa
|
Ensimmäinen väliajan seitsemäs dynastian Egyptin kahdeksannen dynastian Egyptin Menkare Neferkare II Neferkare NEBY Djedkare Shemai Neferkare Khendu Merenhor Neferkamin Nikare Neferkare Tereru Neferkahor Neferkare Pepiseneb Neferkamin Anu Qakare Ibi Neferkaure Neferkauhor Neferirkare
|
Toinen Eblaite Britannia
(vasalleja UR III)
|
Mari Shakkanakku -dynastian kolmas valtakunta
Ididish Shu-DaganIshma -Dagan (akkadilaisten vasallit)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 vuotta) Dudu Shu-turul
|
Uruk IV -dynastia Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Lagash II-dynastia Puzer-Mama Ur-Ningirsu I Pirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
2150 eaa
|
Egyptin yhdeksäs dynastia Meryibre Khety Neferkare VII Nebkaure Khety Setut
|
Ur III -kausi (2150–2000 eaa.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Gutian dynastia (21 kuningasta)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Umma II-dynastia Lugalannatum (gutilaisten vasalli)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
2125 eaa
|
Egyptin kymmenes dynastia Meryhathor Neferkare VIII Wahkare Khety Merykare
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun -Dagan (Ur III: n vasallit)
|
Uruk V-dynastia Utu-hengal
|
2100 eaa
|
Ur III -dynastia "Urin, Sumerin ja Akkadin kuninkaat"Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 eaa
|
2000 eaa
|
Egyptin keskikunta Egyptin yhdestoista dynastia Mentuhotep IIntef I Intef II Intef III Mentuhotep II Mentuhotep III Mentuhotep IV
|
noin 2000 eaa
|
Amoriittien hyökkäykset
|
Elamite hyökkäykset Kindattu ( Shimashki Dynasty )
|
2025-1763 eaa
|
Egyptin kahdestoista dynastia Amenemhat I Senusret I Amenemhat II Senusret II Senusret III Amenemhat III Amenemhat IV Sobekneferu ♀
|
Kolmas
Eblaite- kuningaskunta Ibbit-Lim Immeya Indilimma
|
Lim-dynastia Yaggid-Lim Yahdun-Lim Yasmah-Adad Zimri -Lim (kuningatar Shibtu )
|
Isin-Larsa-ajanjakso ( amorit ) Isin- dynastia :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-kuga Larsan Suen-magir Damiq-ilishun dynastia:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Rim-Sin I(...)Rim-Sin II Uruk VI dynastia: Alila-hadum Sumu-binasa Naram-Sin of UrukSîn-kāšid Sîn-iribamSîn-gāmilIlum-gamil Anam of Uruk Irdanene Rim-Anum Nabi-ilišu
|
Sukkalmah-dynastia
Siwe-Palar-Khuppak
|
1800–1595 eaa
|
Kolmetoista Egyptin dynastia Neljästoista Egyptin dynastia
|
Abraham ( raamatullinen ) Bybloksen kuninkaat Tyronin kuninkaat Sidonin kuninkaat
|
Yamhad
|
Vanha Assyrian imperiumi (2025–1378 eaa.) Puzur-Ashur I Shalim-ahum Ilu-shuma Erishum I Ikunum Sargon I Puzur-Ashur II Naram-Sin Erishum II Shamshi-Adad I Ishme-Dagan I Mut-Ashkur Rimush Asinum Ashur-dugul Ashur -apla-idi Nasir-Sin Sin-namir Ipqi-Ishtar Adad-salulu Adasi Bel-bani Libaya Sharma-Adad I Iptar-Sin Bazaya Lullaya Shu-Ninua Sharma-Adad II Erishum III Shamshi-Adad II Ishme-Dagan II Shamshi-Adad III Ashur- nirari IPuzur-Ashur IIIEnlil-nasir I Nur-ili Ashur-shaduni Ashur-rabi I Ashur-nadin-ahhe I Enlil-Nasir II Ashur-nirari II Ashur-bel-nisheshu Ashur-rim-nisheshu Ashur-nadin -ahhe II
|
Babylonian ensimmäinen dynastia ( "Vanha Babylonian Period") ( amorilaiset ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-Ditana
Early Kassite hallitsijat
|
Toinen Babylonian dynastia (" Seelannin dynastia ") Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi-ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ + U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
Toinen keskiaika Kuudestoista dynastia
Abydos- dynastia
Seitsemästoista dynastia
|
Egyptin viidentoista dynastia (" Hyksos ")
Semqen ' Aper- ' Anati Sakir-Har Khyan Apepi Khamudi
|
Mitanni (1600–1260 eaa.) Kirta Shuttarna I Parshatatar
|
1531–1155 eaa
|
Uusi Egyptin kuningaskunta Kahdeksastoista Egyptin dynastia Ahmose I Amenhotep I
|
Kolmas babylonialainen dynastian ( kassiitit ) Agum-Kakrime Burraburiash I Kashtiliash III Ulamburiash Agum III Karaindash Kadashman-harbe I Kurigalzu I Kadashman-Enlil I Burraburiash II Kara-hardash natsi-Bugash Kurigalzu II natsi-Maruttash Kadashman-Turgu Kadashman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti-Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin-shumi Kadashman-Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa-shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Keskimmäinen elamiitti
(1500–1100 eaa.) Kidinuidien dynastia Igehalkid-dynastia Untash-Napirisha
|
Thutmose I Thutmose II Hatshepsut ♀ Thutmose III
|
Amenhotep II Thutmose IV Amenhotep III Akhenaten Smenkhkare Neferneferuaten ♀ Tutanhamon Ay Horemheb
|
Heettiläisten imperiumi
Ugarit
|
Yhdeksästoista dynastian Egyptin Ramses I Seti I Ramses II Merenptah Amenmesse Seti II Siptah Tausret ♀
|
Elamite Empire Shutrukid-dynastia Shutruk-Nakhunte
|
1155–1025 eaa
|
Egyptin kahdeskymmenes dynastia
Setnakhte Ramesses III Ramesses IV Ramesses V Ramesses VI Ramesses VII Ramesses VIII Ramesses IX Ramesses X Ramesses XI
Kolmas välikausi
Kahdeskymmenesensimmäinen dynastian Egyptin Smendes Amenemnisu Psusennes I Amenemope Osorkon vanhempi Siamun Psusennes II
|
Foinikia Bybloksen kuninkaat Tyron kuninkaat Sidonin kuninkaat
Israelin kuningaskunta Saul Ish-boshet David Salomo
|
Syro-heettiläiset toteavat
|
Keski-Assyrian imperiumi Eriba-Adad I Ashur-uballit I Enlil-nirari Arik-den-ili Adad-nirari I Shalmaneser I Tukulti-Ninurta I Ashur-nadin-apli Ashur-nirari III Enlil-kudurri-usur Ninurta-apal-Ekur Ashur- dan I Ninurta-tukulti-Ashur Mutakkil-Nusku Ashur -resh-ishi ITiglath-Pileser I Asharid-apal-Ekur Ashur-bel-kala Eriba-Adad II Shamshi-Adad IV Ashurnasirpal I Shalmaneser II Ashur-nirari IV Ashur-rabi II Ashur-resh-ishi II Tiglath-Pileser II Ashur-dan II
|
Neljäs Babylonian dynastia (" Isinin toinen dynastia ") Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebukadnessar I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk- ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Neo-Elamin aikana (1100-540 BCE)
|
1025–934 eaa
|
Viides, kuudes, seitsemäs, kahdeksas babylonialainen dynastia ("kaaoksen aika") Simbar-shipak Ea-mukin-zeri Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
911–745 eaa
|
Egyptin kaksikymmentä toinen dynastia Shoshenq I Osorkon I Shoshenq II Takelot I Osorkon II Shoshenq III Shoshenq IV Pami Shoshenq V Pedubast II Osorkon IV
Egyptin kaksikymmentäkolmas dynastia Harsiese A Takelot II Pedubast I Shoshenq VI Osorkon III Takelot III Rudamun Menkheperre Ini
Egyptin 24 dynastia Tefnakht Bakenranef
|
Samarian
kuningaskunta Juudan kuningaskunta
|
Neo-Assyrian valtakunta Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat♀(valtionhoitaja)Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
Yhdeksäs Babylonian dynastia Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (viisi kuningasta) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin-zeri Nabu-shuma-ukin II Nabu-mukin-zeri
|
Humban-Tahrid-dynastia
Urtak Teumman Ummanigash Tammaritu I Indabibi Humban-haltash III
|
745–609 eaa
|
Egyptin 25 dynastia ( " Musta Pharaohs ") Piye Shebitku Shabaka Taharqa Tanutamun
|
Uus Assyrian valtakunta
( Sargonid dynastia ) Tiglat-Pileser † Salmanassar † Marduk-APLA-iddina II Sargonin † Sanheribin † Marduk-Zakir-Shumi II Marduk-APLA-iddina II Bel-Ibni Ashur-nadin-Shumi † Nergalin-ushezib Mushezib-Marduk Assarhaddon † Assurbanipal Ashur-etil-ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
Assyrian valloitus Egypti
|
|
626–539 eaa
|
Late Period Kahdeskymmeneskuudes dynastian Egyptin Neko I Psametik I Nekau II psamtik II Wahibre Ahmose II Psametik III
|
Uus Babylonian imperiumi Nabopolassar Nebukadnessar II Amel-Marduk Neriglissar Labashi-Marduk Nabonidus
|
Mediaani Empire Deioces Phraortes Madius Cyaxares Astyages
|
539–331 eaa
|
Egyptin 27. dynastia ( Achaemenidien valloitus Egypti )
|
Kings of Byblos Tyroksen kuninkaat Sidonin kuninkaat
|
Achaemenid-imperiumi Cyrus Cambyses Darius I Xerxes Artaxerxes I Darius II Artaxerxes II Artaxerxes III Artaxerxes IV Darius III
|
Egyptin kaksikymmentäkahdeksas dynastia Kahdeskymmenesyhdeksäs Egyptin dynastia Kolmekymmentä Egyptin dynastia
|
Kolmekymmentä ensimmäinen Egyptin dynastia
|
331–141 eaa
|
Ptolemaic dynastia Ptolemaios I Ptolemaios Keraunos Ptolemaios II Arsinoea II ♀ Ptolemaios III Berenike II Euergetis ♀ Ptolemaios IV Arsinoea III Philopator ♀ Ptolemaios V Kleopatra I ♀ Ptolemaios VI Ptolemaios VII Neos Philopator Cleopatra II Philometor Soter ♀ Ptolemaios VIII Cleopatra III ♀ Ptolemaios IX Cleopatra IV ♀ Ptolemaios X Berenike III ♀ Ptolemy XI Alexander Ptolemaios XII Cleopatra V ♀ Cleopatra VI Tryphaena ♀ Berenike IV Epiphanea ♀ Ptolemy XIII Ptolemy XIV Kleopatra VII Philopator ♀ Ptolemy XV Ptolemaios XV Arsinoë IV ♀
|
Hellenistinen kausi
Argead-dynastia : Aleksanteri I Philip Aleksanteri II Antigonus
Seleukidien valtakunta : Seleucus I Antiochus I Antiochus II Seleucus II Seleucus III Antiochus III Seleucus IV Antiochus IV Antiochus V Demetrius I Alexander III Demetrius II Antiochus VI Dionysus Diodotus Tryphon Antiochus VII Sidetes
|
141–30 eaa
|
Juudean kuningaskunta Simon Thassi John Hyrcanus Aristobulus I Alexander Jannaeus Salome Alexandra Hyrcanus II Aristobulus II Antigonus II Mattathias
|
Aleksanteri II Zabinas Seleucus V Philometor Antiochus VIII Grypus Antiochus IX Cyzicenus Seleucus VI Epiphanes Antiochus X Eusebes Antiochus XI Epiphanes Demetrius III Eucaerus Philip I Philadelphus Antiochus XII Dionysus Antiochus XIII Asiaticus Philip II Philoromaeus
|
Parthia Mithridates I Phraates Hyspaosines Artabanus Mithridates II Gotarzes Mithridates III Orodes I Sinatruces Phraates III Mithridates IV Orodes II Phraates IV Tiridates II Musa Phraates V Orodes III Vonones I Artabanus II Tiridates III Artabanus II Vardanes I Gotarzes II Meherdates Vonones II Vologases I Vardanes II Pacorus II Vologases II Artabanus III Osroes I
|
30 eaa. - 116 eaa
|
Rooman imperiumi
|
( Rooman valloitus Egyptissä ) Egyptin maakunta
|
Juudea
|
Syyria
|
116-117 CE
|
Mesopotamian maakunta Trajanuksen alla
|
Parthian Parthamaspates
|
117–224 CE
|
Syyria Palaestina
|
Mesopotamian maakunta
|
Sinatruces II Mithridates V Vologases IV Osroes II Vologases V Vologases VI Artabanus IV
|
224–270 CE
|
Asanistanin Sasanian imperiumin maakunta
Ardašir I Shapur I Hormizd I Bahram I Bahram II Bahram III Narseh Hormizd II Adur Narseh Shapur II Ardashir II Shapur III Bahram IV Yazdegerd I Shapur IV Khosrow Bahram V Yazdegerd II Hormizd III Peroz I Balash Kavad I Jamasp Kavad I Khosrow I Hormizd IV Khosrow II Bahram VI Chobin Vistahm
|
270–273 CE
|
Palmyrene-imperiumi Vaballathus Zenobia♀ Antiochus
|
273–395 CE
|
Rooman imperiumi
|
Egyptin maakunta
|
Syyria Palaestina
|
Syyria
|
Mesopotamian maakunta
|
395–618 CE
|
Bysantin valtakunta
|
Bysantin Egypti
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Bysantin Syyria
|
Bysantin Mesopotamia
|
618–628 CE
|
( Sasanian valloitus Egyptin ) maakunnassa Egyptin Shahrbaraz Sahralanyozan Shahrbaraz
|
Asanistanin Sasanian imperiumin maakunta Khosrow II Kavad II
|
628–641 CE
|
Bysantin valtakunta
|
Ardashir III Shahrbaraz Khosrow III Boran Shapur-i Shahrvaraz Azarmidokht Farrukh Hormizd Hormizd VI Khosrow IV Boran Yazdegerd III Peroz III Narsieh
|
Bysantin Egypti
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Bysantin Syyria
|
Bysantin Mesopotamia
|
639–651 CE
|
Muslimi valloittaa Egyptin
|
Muslimit valloittivat Levantin
|
Mesopotamian ja Persian valloittaminen muslimeilla
|
Muinaisen Keski-Aasian hallitsijat
|
|