Georgian osavaltion reitti 155 - Georgia State Route 155
Valtareitti 155 | ||||
---|---|---|---|---|
Reittitiedot | ||||
Ylläpitää GDOT | ||||
Pituus | 92,1 km (57,2 mi) | |||
Suuret risteykset | ||||
Eteläpää | US 19 / US 19 -bussi. / US 41 / US 41 Bussi. / SR 3 / SR 7 Griffinin eteläpuolella | |||
Pohjoinen pää | USA 23 / SR 13 kohteessa Brookhaven | |||
Sijainti | ||||
Läänit | Spalding , Henry , Rockdale , DeKalb | |||
Valtatiejärjestelmä | ||||
|
Valtatie 155 ( SR 155 ) on 57,2 mailin pituinen (92,1 km) osavaltatie, joka kulkee etelästä pohjoiseen osien Spaldingin , Henryn , Rockdalen ja DeKalbin maakunnista Yhdysvaltojen osavaltion pohjoisosassa. Georgia .
Reitin kuvaus
Spaldingin lääni
SR 155 alkaa klo risteys , jossa Yhdysvaltain 19 / US 41 / SR 3 / SR 7 etelään Griffin , Spalding County. Tämä merkitsee myös US 19 -bussin eteläistä päätepysäkkiä . / US 41 -bussi. , jotka kulkevat samanaikaisesti SR 155: n kanssa koilliseen risteykseen SR 16: n kanssa kaupungin keskiosassa. He ylittävät Norfolkin eteläinen rautatie, kunnes SR 155 lähtee itään. Se suuntaa koilliseen ja kääntyy pohjoiseen McDonough Roadilla. Se suuntautuu pohjoiseen ja tulee Henryn kreivikuntaan.
Henry ja Rockdale County
SR 155 kohtaa Interstate 75: n (I-75) juuri ennen kuin se saapuu McDonoughiin . Kaupungissa se leikkaa US 23 / SR 42 . Kaupungin pääosassa on SR 20 . Kaksi valtatietä kulkevat samanaikaisesti noin korttelin. Sitten SR 81 kulkee samanaikaisesti sen kanssa lyhyen matkan. SR 155 lähtee pohjoiseen ja leikkaa SR 138: n juuri ennen kuin se saavuttaa Henry – Rockdale läänilinjan. Se kulkee lääninlinjaa pitkin aivan Panola Mountainin osavaltion puiston ohi, missä se palaa takaisin Henryn kreivikuntaan lyhyen matkan. Sen jälkeen se tulee DeKalb County.
DeKalb County
SR 155 jatkuu luoteeseen Snapfingeriin ja kääntyy länteen Flat Shoals Parkway -tiellä . Se kaartaa luoteeseen ja on vaihto kanssa I-285 Kaakkois reunalla Panthersville . Valtatie johtaa Panthersvillen läpi ja tapaa I-20 sen koillisreunalla. Vuonna East Lake naapurustossa, se leikkaa SR 154 . In Decatur , se on lyhyt samanaikaisuuden kanssa Yhdysvaltain 278 / SR 10 . Decaturin luoteisosassa on US 23 / US 29 / SR 8 . North Druid Hillsin itäpuolella on risteys SR 236: n kanssa . Pohjois-Druid Hills- Brookhavenin kaupunkilinja on vaihto I-85: n kanssa . SR 155 kaartaa koilliseen saavuttaakseen pohjoisen päänsä, leikkauspisteen US 23 / SR 13 kanssa Chambleen eteläpuolella .
Suuret risteykset
Lääni | Sijainti | mi | km | Kohteet | Huomautuksia |
---|---|---|---|---|---|
Spalding | | 0,0 | 0,0 | US 19 / US 41 / SR 3 / SR 7 etelään (Martin L. King Jr. Parkway) / US 19 -bussi. alkaa / US 41 -bussi. alkaa (Zebulon Parkway) - Zebulon , Barnesville , Jonesboro | Yhdysvaltain 19 linja-autojen eteläinen pääte / US 41 linja-auto / SS 155; SR 7: n pohjoinen pää; Yhdysvaltojen 19 bussin eteläpää / US 41 -bussi. samanaikaisuus |
Griffin | 4.0 | 6.4 | US 19 -bussi. pohjoinen / US 41 -bussi. pohjoinen / SR 16 (Taylor Street) | Yhdysvaltojen 19 bussin pohjoispää / US 41 bussi. samanaikaisuus | |
Henry | | 18.6 | 29.9 | I-75 ( SR 401 ) - Macon , Atlanta | I-75 poistuminen 216 |
McDonough | 20.3 | 32.7 | US 23 / SR 42 (Macon Street) - Jackson , Atlanta | ||
21.9 | 35.2 | SR 20 itään / SR 81 itään (Keys Ferry Street) - Conyers , Covington | |||
22.0 | 35.4 | SR 20 itään / SR 81 itään (John Frank Ward Boulevard) - Conyers , Covington | SR 20: n / 81: n samanaikaisuuden eteläpää | ||
22.2 | 35.7 | SR 20 länteen / SR 81 länteen (John Frank Ward Boulevard) - Stockbridge , Lovejoy | SR 20: n / SR 81: n samanaikaisuuden pohjoispää | ||
| 32.1 | 51.7 | SR 138 - Stockbridge , Conyers | ||
DeKalb | | 39.5 | 63.6 | SR 212 etelään (Browns Mill Road) - Monticello | SR 212: n pohjoinen pää |
Panthersville | 44,5 | 71.6 | I-285 (Atlantan ohitus / SR 407 ) | I-285 poistuminen 48 | |
45.7 | 73.5 | I-20 (Ralph David Abernathy Freeway / SR 402 ) - Atlanta , Augusta | I-20 poistuminen 65 | ||
East Lake | 48.3 | 77.7 | SR 154 (Memorial Drive SE) - Atlanta , Kivivuori | ||
Decatur | 50,0 | 80,5 | US 278 länteen / SR 10 länteen (East College Avenue) - Atlanta | Yhdysvaltojen 278 / SR 10 samanaikaisuuden eteläpää | |
50.3 | 81,0 | Yhdysvallat 278 itään / SR 10 itään (East College Avenue) - Avondale Estates , Lithonia | Yhdysvaltojen 278 / SR 10 samanaikaisuuden pohjoispää | ||
51.8 | 83.4 | US 23 etelään / US 29 / US 78 / SR 8 (Scott Boulevard) - Atlanta , Stone Mountain | Yhdysvaltojen 23 samanaikaisuuden eteläpää | ||
| 54.4 | 87,5 | SR 236 (Lavista Road) - Atlanta , Tucker , Snellville | ||
Pohjois-Druid Hills - Brookhaven- linja | 55,9 | 90,0 | I-85 (Northeast Expressway / SR 403 ) - Atlanta , Greenville | I-85 poistuminen 91 | |
Brookhaven | 57.2 | 92.1 | USA 23 pohjoiseen / SR 13 (Buford Highway NE) - Atlanta , Chamblee | Pohjoinen pääte; Yhdysvaltojen 23 samanaikaisuuden pohjoispää | |
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi
|
Katso myös
Viitteet
Ulkoiset linkit
- Tiedostoja aiheesta Georgia State Route 155 at Wikipedia
- Georgia Roads (reitit 141-160)
- Georgia State Route 155 osoitteessa State-Ends.com