Lentopallo vuoden 1972 kesäolympialaisissa - miesten turnaus - Volleyball at the 1972 Summer Olympics – Men's tournament
Miesten lentopallo XX olympialaisissa
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paikka | Lentopallokenttä | |||||||||
Päivämäärä | 27. elokuuta - 9. syyskuuta | |||||||||
Mitalistit | ||||||||||
| ||||||||||
Lentopallo vuoden 1972 kesäolympialaisissa | ||
---|---|---|
Sisätiloissa | ||
Turnaus | miehet | naiset |
Miesten turnaus lentopallo klo kesäolympialaisissa 1972 oli 3. painos tapahtuman kesäolympialaisissa järjestämä maailman hallintoelin, The FIVB yhdessä KOK . Se pidettiin Münchenissä , Länsi-Saksassa 27. elokuuta - 9. syyskuuta 1972.
Pätevyys
Pätevöinnin keinot | Päivämäärä | Isäntä | Avoimet työpaikat | Pätevä |
---|---|---|---|---|
Isäntämaa | 26. huhtikuuta 1966 | Rooma | 1 | Länsi-Saksa |
Vuoden 1968 olympialaiset | 13. – 26. Lokakuuta 1968 | Mexico City | 1 | Neuvostoliitto |
1970 maailmanmestaruus | 20. syyskuuta - 2. lokakuuta 1970 | Bulgaria | 3 | Itä-Saksa |
Bulgaria | ||||
Japani | ||||
1971 Afrikan mestaruus | 1971 | Kairo | 1 | Tunisia |
Aasian karsinta | 29. – 31. Heinäkuuta 1972 | Saint-Dié-des-Vosges | 1 | Etelä-Korea |
1971 Euroopan mestaruus | 23. syyskuuta - 1. lokakuuta 1971 | Italia | 1 | Tšekkoslovakia |
1971 NORCECA-mestaruus | 17. – 22. Elokuuta 1971 | Havana | 1 | Kuuba |
1971 Etelä-Amerikan mestaruus | 16. – 25. Huhtikuuta 1971 | Montevideo | 1 | Brasilia |
Maailman karsinta | 4. – 10. Elokuuta 1972 | Ranska | 2 | Puola |
Romania | ||||
Kaikki yhteensä | 12 |
Altaiden koostumus
Allas A | Allas B |
---|---|
Bulgaria | Länsi-Saksa (isännät) |
Tšekkoslovakia | Brasilia |
Puola | Kuuba |
Etelä-Korea | Itä-Saksa |
Neuvostoliitto | Japani |
Tunisia | Romania |
Luettelot
Paikka
Kaikki ottelut |
---|
München , Länsi-Saksa |
Lentopallokenttä |
Kapasiteetti: 3680 |
Ei kuvaa |
Alustava kierros
Karsittu välieriin | |
Karsittu 5. – 8. Välieriin | |
Karsittu 9. sijalle | |
Karsittu 11. sijalle |
Allas A
Pts | Ottelut | Sarjat | Pisteet | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sijoitus | Tiimi | W | L | W | L | Suhde | W | L | Suhde | |
1 | Neuvostoliitto | 10 | 5 | 0 | 15 | 3 | 5.000 | 257 | 196 | 1.311 |
2 | Bulgaria | 9 | 4 | 1 | 13 | 8 | 1.625 | 294 | 235 | 1.251 |
3 | Tšekkoslovakia | 8 | 3 | 2 | 11 | 6 | 1.833 | 230 | 205 | 1.122 |
4 | Etelä-Korea | 7 | 2 | 3 | 7 | 10 | 0,700 | 209 | 197 | 1.061 |
5 | Puola | 6 | 1 | 4 | 8 | 12 | 0,667 | 237 | 259 | 0,915 |
6 | Tunisia | 5 | 0 | 5 | 0 | 15 | 0,000 | 90 | 225 | 0,400 |
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27. elokuuta | Neuvostoliitto | 3–0 | Tunisia | 15–10 | 15–6 | 15–4 | 45–20 | ||
27. elokuuta | Tšekkoslovakia | 3–0 | Puola | 15–13 | 16–14 | 15–8 | 46–35 | ||
27. elokuuta | Bulgaria | 3–1 | Etelä-Korea | 16–18 | 15–6 | 15–9 | 15–13 | 61–46 | |
29. elokuuta | Puola | 3–0 | Tunisia | 15–6 | 15–11 | 15–1 | 45–18 | ||
29. elokuuta | Neuvostoliitto | 3–0 | Etelä-Korea | 17–15 | 15–12 | 15–4 | 47–31 | ||
29. elokuuta | Bulgaria | 3–2 | Tšekkoslovakia | 15–11 | 15–11 | 12–15 | 14–16 | 15–9 | 71–62 |
31. elokuuta | Tšekkoslovakia | 3–0 | Tunisia | 15–11 | 15–4 | 15–10 | 45–25 | ||
31. elokuuta | Etelä-Korea | 3–1 | Puola | 15–7 | 13–15 | 15–11 | 15–6 | 58–39 | |
31. elokuuta | Neuvostoliitto | 3–1 | Bulgaria | 9–15 | 15–10 | 15–11 | 15–10 | 54–46 | |
2. syyskuuta | Etelä-Korea | 3–0 | Tunisia | 15–1 | 15–3 | 15–1 | 45–5 | ||
2. syyskuuta | Neuvostoliitto | 3–0 | Tšekkoslovakia | 15–10 | 15–10 | 15–12 | 45–32 | ||
2. syyskuuta | Bulgaria | 3–2 | Puola | 14–16 | 12–15 | 15–7 | 15–3 | 15–10 | 71–51 |
5. syyskuuta | Bulgaria | 3–0 | Tunisia | 15–10 | 15–5 | 15–7 | 45–22 | ||
5. syyskuuta | Tšekkoslovakia | 3–0 | Etelä-Korea | 15–11 | 15–5 | 15–13 | 45–29 | ||
5. syyskuuta | Neuvostoliitto | 3–2 | Puola | 11–15 | 15–12 | 15–12 | 10–15 | 15–13 | 66–67 |
Allas B
Pts | Ottelut | Sarjat | Pisteet | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sijoitus | Tiimi | W | L | W | L | Suhde | W | L | Suhde | |
1 | Japani | 10 | 5 | 0 | 15 | 0 | MAX | 225 | 95 | 2.368 |
2 | Itä-Saksa | 9 | 4 | 1 | 12 | 4 | 3.000 | 200 | 162 | 1.235 |
3 | Romania | 7 | 2 | 3 | 8 | 9 | 0,889 | 201 | 213 | 0,944 |
4 | Brasilia | 7 | 2 | 3 | 9 | 13 | 0,692 | 273 | 280 | 0,975 |
5 | Kuuba | 7 | 2 | 3 | 6 | 13 | 0,462 | 212 | 254 | 0,835 |
6 | Länsi-Saksa | 5 | 0 | 5 | 4 | 15 | 0,267 | 163 | 270 | 0,604 |
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28. elokuuta | Itä-Saksa | 3–0 | Kuuba | 15–7 | 15–13 | 15–7 | 45–27 | ||
28. elokuuta | Japani | 3–0 | Romania | 15–4 | 15–5 | 15–6 | 45–15 | ||
28. elokuuta | Brasilia | 3–2 | Länsi-Saksa | 15–7 | 15–8 | 17–19 | 6–15 | 15–9 | 68–58 |
30. elokuuta | Itä-Saksa | 3–1 | Brasilia | 15–5 | 7–15 | 16–14 | 15–10 | 53–44 | |
30. elokuuta | Japani | 3–0 | Kuuba | 15–10 | 15–9 | 15–5 | 45–24 | ||
30. elokuuta | Romania | 3–0 | Länsi-Saksa | 15–9 | 15–1 | 15–8 | 45–18 | ||
1. syyskuuta | Brasilia | 3–2 | Romania | 18–16 | 11–15 | 15–7 | 11–15 | 15–12 | 70–65 |
1. syyskuuta | Japani | 3–0 | Itä-Saksa | 15–4 | 15–2 | 15–6 | 45–12 | ||
1. syyskuuta | Kuuba | 3–2 | Länsi-Saksa | 15–8 | 15–11 | 10–15 | 12–15 | 15–8 | 67–57 |
3. syyskuuta | Itä-Saksa | 3–0 | Länsi-Saksa | 15–7 | 15–6 | 15–4 | 45–17 | ||
3. syyskuuta | Japani | 3–0 | Brasilia | 15–7 | 15–13 | 15–11 | 45–31 | ||
3. syyskuuta | Romania | 3–0 | Kuuba | 15–7 | 17–15 | 15–13 | 47–35 | ||
6. syyskuuta | Japani | 3–0 | Länsi-Saksa | 15–3 | 15–6 | 15–4 | 45–13 | ||
6. syyskuuta | Kuuba | 3–2 | Brasilia | 16–14 | 6–15 | 15–7 | 7–15 | 15–9 | 59–60 |
6. syyskuuta | Itä-Saksa | 3–0 | Romania | 15–10 | 15–12 | 15–7 | 45–29 |
Viimeinen kierros
11. – 12. Sija
11. sija ottelu
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8. syyskuuta | Tunisia | 1–3 | Länsi-Saksa | 5–15 | 16–14 | 4–15 | 9–15 | 34–59 |
9. – 10. Sija
9. sija
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. syyskuuta | Puola | 3–0 | Kuuba | 15–2 | 15–7 | 15–13 | 45–22 |
5. – 8. Sija
5. – 8. Välierät | 5. sija | |||||
8. syyskuuta | ||||||
Tšekkoslovakia | 3 | |||||
9. syyskuuta | ||||||
Brasilia | 0 | |||||
Tšekkoslovakia | 1 | |||||
8. syyskuuta | ||||||
Romania | 3 | |||||
Etelä-Korea | 0 | |||||
Romania | 3 | |||||
7. sija | ||||||
9. syyskuuta | ||||||
Brasilia | 0 | |||||
Etelä-Korea | 3 |
5. – 8. Välierät
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8. syyskuuta | Etelä-Korea | 0–3 | Romania | 12–15 | 7–15 | 8–15 | 27–45 | ||
8. syyskuuta | Tšekkoslovakia | 3–0 | Brasilia | 15–8 | 15–6 | 15–1 | 45–15 |
7. sija
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. syyskuuta | Brasilia | 0–3 | Etelä-Korea | 16–18 | 7–15 | 5–15 | 28–48 |
5. sija
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. syyskuuta | Tšekkoslovakia | 1–3 | Romania | 15–8 | 7–15 | 10–15 | 14–16 | 46–54 |
Neljäs finaali
Välierät | Kultamitalit | |||||
8. syyskuuta | ||||||
Neuvostoliitto | 1 | |||||
9. syyskuuta | ||||||
Itä-Saksa | 3 | |||||
Itä-Saksa | 1 | |||||
8. syyskuuta | ||||||
Japani | 3 | |||||
Bulgaria | 2 | |||||
Japani | 3 | |||||
Pronssimitali | ||||||
9. syyskuuta | ||||||
Neuvostoliitto | 3 | |||||
Bulgaria | 0 |
Välierät
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8. syyskuuta | Bulgaria | 2–3 | Japani | 15–13 | 15–9 | 9–15 | 9–15 | 12–15 | 60–67 |
8. syyskuuta | Neuvostoliitto | 1–3 | Itä-Saksa | 6–15 | 8–15 | 15–13 | 9–15 | 38–58 |
Pronssimitali
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. syyskuuta | Neuvostoliitto | 3–0 | Bulgaria | 15–11 | 15–8 | 15–13 | 45–32 |
Kultamitalit
Päivämäärä | Pisteet | Sarja 1 | Sarja 2 | Sarja 3 | Sarja 4 | Sarja 5 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. syyskuuta | Itä-Saksa | 1–3 | Japani | 15–11 | 2–15 | 10–15 | 10–15 | 37–56 |
Lopullinen asema
|
|