2018–19 UEFA Mestarien liiga - 2018–19 UEFA Champions League
Turnauksen yksityiskohdat | |
---|---|
Päivämäärät |
Karsinta: 26. kesäkuuta - 29. elokuuta 2018 Kilpailu: 18. syyskuuta 2018 - 1. kesäkuuta 2019 |
Joukkueet |
Varsinainen kilpailu: 32 Yhteensä: 79 (54 yhdistyksestä) |
Lopulliset sijainnit | |
Mestarit | Liverpool (6. titteli) |
Toinen sija | Tottenham Hotspur |
Turnauksen tilastot | |
Ottelut pelattu | 125 |
Maalit tehty | 366 (2,93 per ottelu) |
Osallistuminen | 6163444 (49304 per ottelu) |
Eniten maalintekijöitä | Lionel Messi (12 maalia) |
Paras pelaaja (t) | |
2018-19 Mestarien liigan oli 64. kauden Euroopan premier klubi jalkapallo turnaus järjestämä UEFA , ja 27. kauden jälkeen se nimettiin uudelleen Euroopan mestari Seurojen Cup on Mestarien liigan . Ensimmäistä kertaa videotuomari (VAR) -järjestelmää käytettiin kilpailussa 16 -kierroksesta eteenpäin.
Lopullinen oli pelannut Wanda Metropolitano vuonna Madridissa , Espanjassa, välillä Tottenham ja Liverpool , toisen all-Englanti lopullinen, kun Manchester United voittaa Chelsean vuonna Moskovassa vuonna 2008 . Liverpool voitti ottelun 2–0 ja voitti kuudennen Euroopan mestaruutensa - tulossa kaikkien aikojen kolmanneksi joukkueeksi, joka on Real Madridin jälkeen vuonna 1966 ja Milanon vuonna 2003 . Voitto antoi Liverpoolille automaattisen karsinnan UEFA Mestarien liigan lohkovaiheelle 2019–20 ja oikeuden pelata vuoden 2019 UEFA Super Cupissa ja 2019 FIFA Club World Cupissa , joista kaksi jälkimmäistä he voittivat. Koska Chelsea ja Arsenal pääsivät myös vuoden 2019 UEFA: n Eurooppa -liigan finaaliin , tämä oli ensimmäinen kausi, jossa oli useita finaaleja suurissa eurooppalaisissa klubikilpailuissa, joissa oli mukana yhden maan joukkueita.
Real Madrid, joka oli voittanut neljä viimeistä viiteen osastoon, mukaan lukien kunkin kolmen viimeisen, eliminoitiin Ajax on kierroksella 16 . Vaikka Ajax putosi välierissä, he olivat pelanneet enemmän otteluita kuin mikään muu joukkue ennen, koska heidän täytyi pelata kuusi Mestarien liigan karsintaottelua.
Muoto muuttuu
UEFA vahvisti 9. joulukuuta 2016 UEFA: n Mestarien liigan uudistussuunnitelman kaudelle 2018–2021, joka julkistettiin 26. elokuuta 2016. Uusien sääntöjen mukaan edellisen kauden UEFA Eurooppa -liigan voittajat pääsevät automaattisesti UEFA -mestareihin. Liigan lohkovaihe (aikaisemmin he pääsivät pudotuspeleihin, mutta heidät lohkovaiheeseen vain, jos Mestarien liigan mestaruuden haltijan paikka vapautettiin, vaikka tämä ylennys lohkovaiheeseen oli tehty kaikkien kolmen kauden jälkeen. on perustettu vuosina 2015–16). Samaan aikaan UEFA: n maakerroinluettelon neljän parhaan kansallisen yhdistyksen liigan neljä parasta joukkuetta pääsevät automaattisesti myös lohkovaiheeseen. Vain kuusi joukkuetta pääsee karsintaryhmiin lohkovaiheeseen, edellisen kauden kymmenestä.
Yhdistyksen joukkuejako
79 joukkuetta 54: stä 55: stä UEFA: n jäsenyhdistyksestä osallistui UEFA: n Mestarien liigaan kaudella 2018–1919 (poikkeuksena Liechtenstein , joka ei järjestänyt kotimaan liigaa). Kunkin yhdistyksen osallistujajoukkueiden lukumäärän määrittämiseksi käytettiin UEFA : n maakerroinperusteista yhdistyksen sijoitusta :
- Yhdistyksillä 1–4 oli neljä joukkuetta.
- Yhdistyksillä 5–6 oli kolme joukkuetta.
- Yhdistyksillä 7–15 oli kaksi joukkuetta.
- Yhdistyksillä 16–55 (paitsi Liechtenstein) oli kullakin yksi joukkue.
- Vuosien 2017–18 UEFA Mestarien liigan ja 2017–18 UEFA Eurooppa -liigan voittajat saivat kukin lisäkilpailun, jos he eivät päässeet kauden 2018–19 UEFA Mestarien liigaan kotimaan liigan kautta.
- Voittajat 2017-18 UEFA Champions League , Real Madrid , päteviä kautta kansalliset sarjat, eli ylimääräinen merkintä Mestarien liigan otsikko haltijoiden ei ollut tarpeen.
- Voittajat 2017-18 UEFA Europa League , Atletico Madrid , päteviä kautta kansalliset sarjat, eli ylimääräinen merkintä Europa League otsikko haltijat ollut tarpeen.
Liiton sijoitus
Vuosien 2018–19 UEFA Mestarien liigassa järjestöille jaettiin paikkoja vuoden 2017 UEFA -maakerrointen mukaan , mikä huomioi heidän suorituksensa Euroopan kilpailuissa vuosina 2012–2013–2016.
Maakertoimiin perustuvan jaon lisäksi yhdistyksillä voi olla muita joukkueita Mestarien liigassa, kuten alla on todettu:
- (UCL) - Lisäpaikka UEFA Mestarien liigan voittajille 2017–18
- (UEL) - Lisäpaikka UEFA: n Eurooppa -liigan voittajille vuosina 2017–18
|
|
|
Jakelu
Oletusluettelossa Mestarien liigan tittelinhaltijat pääsivät lohkovaiheeseen. Koska Real Madrid kuitenkin pääsi jo lohkovaiheeseen kotimaan liigan kautta (kolmanneksi sijalla 2017–18 La Liga ), pääsyluetteloon tehtiin seuraavat muutokset:
- Yhdistyksen 11 (Tšekki) mestarit pääsivät lohkovaiheeseen pudotuspelikierroksen sijasta.
- Yhdistyksen 13 (Alankomaat) mestarit pääsivät pudotuspeleihin kolmannen karsintakierroksen sijaan.
- Yhdistyksen 15 mestarit (Itävalta) pääsivät kolmannelle karsintakierrokselle toisen karsintakierroksen sijasta.
- Yhdistysten 18 ja 19 (Tanska ja Valko -Venäjä) mestarit pääsivät toiselle karsintakierrokselle ensimmäisen karsintakierroksen sijasta.
Lisäksi Eurooppa -liigan tittelinhaltijat pääsivät lohkovaiheeseen. Kuitenkin, koska Atlético Madrid , Eurooppa -liigan mestari, pääsi jo lohkovaiheeseen kotimaan liigan kautta ( La Ligan kauden 2017–18 toisena sijana ), pääsyluetteloon tehtiin seuraavat muutokset:
- Kolmanneksi sijoittunut yhdistys 5 (Ranska) pääsi lohkovaiheeseen kolmannen karsintakierroksen sijasta.
- Yhdistysten 10 ja 11 toiseksi tulijat (Turkki ja Tšekki) pääsivät kolmannelle karsintakierrokselle toisen karsintakierroksen sijasta.
Joukkueet osallistuvat tällä kierroksella | Joukkueet etenevät edellisestä kierroksesta | ||
---|---|---|---|
Alkusarja (4 joukkuetta) |
|
||
Ensimmäinen karsintakierros (32 joukkuetta) |
|
|
|
Toinen karsintakierros | Mestarien polku (20 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (4 joukkuetta) |
|
||
Kolmas karsintakierros | Mestarien polku (12 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (8 joukkuetta) |
|
|
|
Play-off-kierros | Mestarien polku (8 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (4 joukkuetta) |
|
||
Lohkovaihe (32 joukkuetta) |
|
|
|
Knockout -vaihe (16 joukkuetta) |
|
Joukkueet
Edellisen kauden liigan sijoitukset suluissa (TH: Mestarien liigan mestaruuden haltijat; EL: Eurooppa -liigan mestaruuden haltijat).
Real Madrid TH ( 3. ) | Borussia Dortmund ( 4. ) | Roma ( 3. ) | Porto ( 1. ) |
Atlético Madrid EL ( 2. ) | Manchester City ( 1. ) | Inter Milan ( 4. ) | Shakhtar Donetsk ( 1. ) |
Barcelona ( 1. ) | Manchester United ( 2. ) | Pariisin Saint-Germain ( 1. ) | Club Brugge ( 1. ) |
Valencia ( 4. ) | Tottenham Hotspur ( 3. ) | Monaco ( 2. ) | Galatasaray ( 1. ) |
Bayern München ( 1. ) | Liverpool ( 4. ) | Lyon ( 3. ) | Viktoria Plzeň ( 1. ) |
Schalke 04 ( 2. ) | Juventus ( 1. ) | Lokomotiv Moskova ( 1. ) | |
1899 Hoffenheim ( 3. ) | Napoli ( 2. ) | CSKA Moskova ( 2. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
Nuoret pojat ( 1. ) | PSV Eindhoven ( 1. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
AEK Ateena ( 1. ) | Red Bull Salzburg ( 1. ) | Spartak Moskova ( 3. ) | Standard - Liège ( 2. ) |
Benfica ( 2. ) | Fenerbahçe ( 2. ) | ||
Dynamo Kiova ( 2. ) | Slavia Praha ( 2. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
Dinamo Zagreb ( 1. ) | Midtjylland ( 1. ) | Basel ( 2. ) | PAOK ( 2. ) |
CFR Cluj ( 1. ) | BATE Borisov ( 1. ) | Ajax ( 2. ) | Sturm Graz ( 2. sija ) |
Legia Varsova ( 1. ) | Punainen tähti Belgrad ( 1. ) | Kukësi ( 2. ) | Alashkert ( 1. ) |
Malmö FF ( 1. ) | Astana ( 1. ) | Cork City ( 1. ) | F91 Dudelange ( 1. ) |
Hapoel Be'er Sheva ( 1. ) | Olimpija Ljubljana ( 1. ) | Zrinjski Mostar ( 1. ) | Ristiretkeläiset ( 1. ) |
Celtic ( 1. ) | Spartak Trnava ( 1. ) | Torpedo Kutaisi ( 1. ) | Sūduva Marijampolė ( 1. ) |
APOEL ( 1. ) | Vidi ( 1. ) | Spartaks Jūrmala ( 1. ) | Valletta ( 1. ) |
Rosenborg ( 1. ) | Sheriffi Tiraspol ( 1. ) | Shkëndija ( 1. ) | Uudet pyhät ( 1. ) |
Qarabağ ( 1. ) | Valur ( 1. ) | Flora Tallinna ( 1. ) | Víkingur Gøta ( 1. ) |
Ludogorets Razgrad ( 1. ) | HJK ( 1. ) | Sutjeska Nikšić ( 1. ) |
Lincoln Red Imps ( 1. sija ) | FC Santa Coloma ( 1. ) | La Fiorita ( 1. ) | Drita ( 1. ) |
- Huomautuksia
-
^ Albania (ALB): Maaliskuussa 2018 Skënderbeulle määrättiin kymmenen vuoden kielto UEFA: n seurakilpailuista ottelutulosten vuoksi. Koska ne viimeistellään mestareita 2017-18 Albanian Superliga , toiseksi tulleet liiga, Kukësi , tuli 2018-19 Mestarien liigan sijasta 2018-19 UEFA Europa League .
-
^ Ranska (FRA): Monaco on klubi, jonka kotipaikka on Monaco (joka ei ole UEFA: n jäsen), mutta osallistui Mestarien liigassa yhden Ranskan laituripaikan kautta (kaikki kerätyt pisteet lasketaan Ranskan kokonaismäärään).
Pyöristä ja piirrä päivämäärät
Kilpailun aikataulu oli seuraava (kaikki arvonnat pidettiin UEFA: n päämajassa Nyonissa , Sveitsissä, ellei toisin mainita).
Vaihe | Pyöristää | Piirrä päivämäärä | Ensimmäinen jalka | Toinen jalka |
---|---|---|---|---|
Karsinnat | Alustava kierros | 12. kesäkuuta 2018 | 26. kesäkuuta 2018 (välieräkierros) | 29. kesäkuuta 2018 (viimeinen kierros) |
Ensimmäinen karsintakierros | 19. kesäkuuta 2018 | 10. – 11.7.2018 | 17. – 18.7.2018 | |
Toinen karsintakierros | 24. – 25.7.2018 | 31. heinäkuuta - 1. elokuuta 2018 | ||
Kolmas karsintakierros | 23. heinäkuuta 2018 | 7. – 8.8.2018 | 14. elokuuta 2018 | |
Pudotuspeli | Play-off-kierros | 6. elokuuta 2018 | 21. – 22. Elokuuta 2018 | 28. – 29.8.2018 |
Ryhmävaihe | Ottelupäivä 1 | 30. elokuuta 2018 (Monaco) |
18. – 19.9.2018 | |
Ottelupäivä 2 | 2–3 lokakuuta 2018 | |||
Ottelupäivä 3 | 23. – 24. Lokakuuta 2018 | |||
Ottelupäivä 4 | 6. – 7. Marraskuuta 2018 | |||
Ottelupäivä 5 | 27. – 28. Marraskuuta 2018 | |||
Ottelupäivä 6 | 11. – 12. Joulukuuta 2018 | |||
Knockout -vaihe | Kierros 16 | 17. joulukuuta 2018 | 12–13 ja 19–20 helmikuuta 2019 | 5. – 6. Ja 12. – 13. Maaliskuuta 2019 |
Puolivälierä | 15. maaliskuuta 2019 | 9. – 10.4.2019 | 16. – 17.4.2019 | |
Välierät | 30. huhtikuuta - 1. toukokuuta 2019 | 7. – 8.5.2019 | ||
Lopullinen | 1. kesäkuuta 2019 Wanda Metropolitanossa , Madridissa |
Tästä kaudesta lähtien ryhmävaiheessa oli porrastettuja alkamisaikoja klo 18.55 ja 21.00 CET. Kick-out-vaiheesta alkavat aloitusajat olivat klo 21.00 CET.
Alustava kierros
Alkuvaiheessa joukkueet jaettiin siirrettyihin ja siemenettömiin joukkueisiin niiden vuoden 2018 UEFA- klubikertoimien perusteella ja sitten vedettiin yksijalkaisiin välieriin ja finaaliin. Alkusarjan arvonta pidettiin 12. kesäkuuta 2018. Välieräkierros pelattiin 26. kesäkuuta ja viimeinen kierros 29. kesäkuuta 2018, molemmat Victoria Stadiumilla Gibraltarilla. Sekä välierän että finaalikierroksen häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa-liigan toiselle karsintakierrokselle 2018–19 .
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
FC Santa Coloma | 0–2 ( aet ) | Drita |
La Fiorita | 0–2 | Lincoln Red Imps |
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
Lincoln Red Imps | 1–4 ( aet ) | Drita |
Dritan voitto 26. kesäkuuta 2018 oli ensimmäinen kerta, kun Kosovoa edustava joukkue voitti ottelun missä tahansa UEFA -kilpailussa.
Karsintakierrokset
Karsinta- ja pudotuspelikierroksilla joukkueet jaettiin siirrettyihin ja siemenettömiin joukkueisiin niiden vuoden 2018 UEFA- klubikerrointen perusteella ja sitten vedettiin kaksijalkaisiin koti-vieras-otteluihin .
Ensimmäinen karsintakierros
Ensimmäisen karsintakierroksen arvonta pidettiin 19. kesäkuuta 2018. Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 10. ja 11. heinäkuuta ja toiset 17. ja 18. heinäkuuta 2018. Häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan kauden 2018–19 karsintaan kierroksella , paitsi että yksi joukkue arvottiin ottamaan vastaan heitot UEFA Europa League -kilpailun kaudelle 2018–19 .
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Torpedo Kutaisi | 2–4 | Sheriffi Tiraspol | 2–1 | 0–3 |
Shkëndija | 5–4 | Uudet pyhät | 5–0 | 0–4 |
Sūduva Marijampolė | 3–2 | APOEL | 3–1 | 0–1 |
Olimpija Ljubljana | 0–1 | Qarabağ | 0–1 | 0–0 |
F91 Dudelange | 2–3 | Vidi | 1–1 | 1–2 |
Drita | 0–5 | Malmö FF | 0–3 | 0–2 |
Víkingur Gøta | 2–5 | HJK | 1–2 | 1–3 |
Ludogorets Razgrad | 9–0 | Ristiretkeläiset | 7–0 | 2–0 |
Cork City | 0–4 | Legia Varsova | 0–1 | 0–3 |
Valur | 2–3 | Rosenborg | 1–0 | 1–3 |
Kukësi | 1–1 ( a ) | Valletta | 0–0 | 1–1 |
Flora Tallinna | 2–7 | Hapoel Be'er Sheva | 1–4 | 1–3 |
Spartaks Jūrmala | 0–2 | Punainen tähti Belgrad | 0–0 | 0–2 |
Alashkert | 0–6 | kelttiläinen | 0–3 | 0–3 |
Spartak Trnava | 2–1 | Zrinjski Mostar | 1–0 | 1–1 |
Astana | 3–0 | Sutjeska Nikšić | 1–0 | 2–0 |
Huomautuksia
Toinen karsintakierros
Toinen karsintakierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Toisen karsintakierroksen arvonta pidettiin 19. kesäkuuta 2018. Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 24. ja 25. heinäkuuta ja toiset 31. heinäkuuta ja 1. elokuuta 2018. Sekä Mestarien että Liigapolun häviäjät osallistuivat 2018–19 UEFA Eurooppa -liigan kolmas karsintakierros .
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Astana | 2–1 | Midtjylland | 2–1 | 0–0 |
Ludogorets Razgrad | 0–1 | Vidi | 0–0 | 0–1 |
Kukësi | 0–3 | Qarabağ | 0–0 | 0–3 |
CFR Cluj | 1–2 | Malmö FF | 0–1 | 1–1 |
Dinamo Zagreb | 7–2 | Hapoel Be'er Sheva | 5–0 | 2–2 |
Punainen tähti Belgrad | 5–0 | Sūduva Marijampolė | 3–0 | 2–0 |
BATE Borisov | 2–1 | HJK | 0–0 | 2–1 |
Shkëndija | 1–0 | Sheriffi Tiraspol | 1–0 | 0–0 |
Legia Varsova | 1–2 | Spartak Trnava | 0–2 | 1–0 |
kelttiläinen | 3–1 | Rosenborg | 3–1 | 0–0 |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
PAOK | 5–1 | Basel | 2–1 | 3–0 |
Ajax | 5–1 | Sturm Graz | 2–0 | 3–1 |
Kolmas karsintakierros
Kolmas karsintakierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Kolmannen karsintakierroksen arvonta pidettiin 23. heinäkuuta 2018. Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 7. ja 8. elokuuta ja toiset 14. elokuuta 2018. Champions Pathin häviäjät osallistuivat UEFA Europa League -otteluun 2018–19 -kierros , kun taas Lath Pathin häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan lohkovaiheeseen 2018–19 .
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
kelttiläinen | 2–3 | AEK Ateena | 1–1 | 1–2 |
Red Bull Salzburg | 4–0 | Shkëndija | 3–0 | 1–0 |
Punainen tähti Belgrad | 3–2 | Spartak Trnava | 1–1 | 2–1 ( aet ) |
Qarabağ | 1–2 | BATE Borisov | 0–1 | 1–1 |
Astana | 0–3 | Dinamo Zagreb | 0–2 | 0–1 |
Malmö FF | 1–1 ( a ) | Vidi | 1–1 | 0–0 |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Vakio Liège | 2–5 | Ajax | 2–2 | 0–3 |
Benfica | 2–1 | Fenerbahçe | 1–0 | 1–1 |
Slavia Praha | 1–3 | Dynamo Kiova | 1–1 | 0–2 |
PAOK | 3–2 | Spartak Moskova | 3–2 | 0–0 |
Play-off-kierros
Pudotuspelikierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Play-off-kierroksen arvonta pidettiin 6. elokuuta 2018. Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 21. ja 22. elokuuta ja toiset osuudet 28. ja 29. elokuuta. Sekä Mestarien että Liigapolun häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan lohkovaiheeseen 2018–19 .
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Punainen tähti Belgrad | 2–2 ( a ) | Red Bull Salzburg | 0–0 | 2–2 |
BATE Borisov | 2–6 | PSV Eindhoven | 2–3 | 0–3 |
Nuoret pojat | 3–2 | Dinamo Zagreb | 1–1 | 2–1 |
Vidi | 2–3 | AEK Ateena | 1–2 | 1–1 |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Benfica | 5–2 | PAOK | 1–1 | 4–1 |
Ajax | 3–1 | Dynamo Kiova | 3–1 | 0–0 |
Ryhmävaihe
Ryhmävaiheen arvonta pidettiin 30. elokuuta 2018 Grimaldi Forumissa Monacossa. 32 joukkuetta jaettiin kahdeksaan neljän hengen ryhmään sillä rajoituksella, että saman yhdistyksen joukkueita ei voitu arvata toisiaan vastaan. Arvontaan joukkueet jaettiin neljään pottiin seuraavien periaatteiden mukaisesti (esiteltiin tällä kaudella):
- Potti 1 sisälsi Mestarien liigan ja Eurooppa -liigan tittelinhaltijat sekä kuuden parhaan yhdistyksen mestarit vuoden 2017 UEFA -maakerrointen perusteella . Jos jompikumpi tai molemmat tittelinhaltijat olivat yksi kuuden parhaan yhdistyksen mestareista, pottiin 1 siirretään myös seuraavien korkeimmin sijoittuneiden yhdistysten mestarit.
- Potit 2, 3 ja 4 sisälsivät loput joukkueet, jotka sijoitettiin niiden vuoden 2018 UEFA -klubikertoimien perusteella .
Jokaisessa ryhmässä joukkueet pelasivat toisiaan vastaan koti- ja vieraskierroksella . Lohkojen voittajat ja toiseksi tulleet eteni kierroksen 16 , kun taas kolmannen sijoitettu joukkuetta tuli 2018-19 UEFA Europa League kierroksen 32 . Ottelupäivät olivat 18. – 19. Syyskuuta, 2. – 3. Lokakuuta, 23. – 24. Lokakuuta, 6. – 7. Marraskuuta, 27. – 28. Marraskuuta ja 11. – 12. Joulukuuta 2018.
Ryhmävaiheeseen päässeiden seurojen nuorisoryhmät osallistuivat samoina ottelupäivinä myös UEFA: n nuorten liigaan 2018–19, jossa he kilpailivat UEFA: n Mestarien liigan reitillä (32 parhaan yhdistyksen nuorten kotimestarit kilpailivat erillisessä ottelussa) Kotimaan mestarien polku pudotuspeleihin asti).
Ryhmävaiheessa oli edustettuna yhteensä viisitoista kansallista yhdistystä. 1899 Hoffenheim , Red Star Belgrade ( 1991 Euroopan mestaruus ) ja Young Boys esiintyivät ensimmäisen kerran lohkovaiheessa (vaikka Belgradin Red Star oli esiintynyt Euroopan Cupin lohkovaiheessa ).
Tiekatkaisijat |
---|
Joukkueet sijoitettiin pisteiden mukaan (3 pistettä voitosta, 1 piste tasapelistä, 0 pistettä tappiosta), ja jos pisteet ovat tasan, seuraavia tasoituskriteereitä sovellettiin annetussa järjestyksessä sijoitusten määrittämiseksi (Säännöt 17.01 artikla):
|
Ryhmä A
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | DOR | Pankkiautomaatti | BRU | MA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Borussia Dortmund | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 2 | +8 | 13 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 4–0 | 0–0 | 3–0 | |
2 | Atlético Madrid | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 13 | 2–0 | - | 3–1 | 2–0 | ||
3 | Club Brugge | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–1 | 0–0 | - | 1–1 | |
4 | Monaco | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 14 | −12 | 1 | 0–2 | 1–2 | 0–4 | - |
Huomautuksia:
Ryhmä B
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | BAARI | TOT | INT | PSV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barcelona | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 5 | +9 | 14 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–1 | 2–0 | 4–0 | |
2 | Tottenham Hotspur | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 10 | −1 | 8 | 2–4 | - | 1–0 | 2–1 | ||
3 | Milanon Inter | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 7 | −1 | 8 | Siirto Eurooppa -liigaan | 1–1 | 2–1 | - | 1–1 | |
4 | PSV Eindhoven | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 13 | −7 | 2 | 1–2 | 2–2 | 1–2 | - |
Huomautuksia:
Ryhmä C
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | PAR | LIV | TORKUT | ZVE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pariisin Saint-Germain | 6 | 3 | 2 | 1 | 17 | 9 | +8 | 11 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 2–1 | 2–2 | 6–1 | |
2 | Liverpool | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 7 | +2 | 9 | 3–2 | - | 1–0 | 4–0 | ||
3 | Napoli | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 5 | +2 | 9 | Siirto Eurooppa -liigaan | 1–1 | 1–0 | - | 3–1 | |
4 | Punainen tähti Belgrad | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 17 | −12 | 4 | 1–4 | 2–0 | 0–0 | - |
Huomautuksia:
Ryhmä D
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | POR | SCH | GAL | LOM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Porto | 6 | 5 | 1 | 0 | 15 | 6 | +9 | 16 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 3–1 | 1–0 | 4–1 | |
2 | Schalke 04 | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 4 | +2 | 11 | 1–1 | - | 2–0 | 1–0 | ||
3 | Galatasaray | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 8 | −3 | 4 | Siirto Eurooppa -liigaan | 2–3 | 0–0 | - | 3–0 | |
4 | Lokomotiv Moskova | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 12 | −8 | 3 | 1–3 | 0–1 | 2–0 | - |
Ryhmä E
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | BAY | AJX | BEN | AEK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern München | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 5 | +10 | 14 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–1 | 5–1 | 2–0 | |
2 | Ajax | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 5 | +6 | 12 | 3–3 | - | 1–0 | 3–0 | ||
3 | Benfica | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 11 | −5 | 7 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–2 | 1–1 | - | 1–0 | |
4 | AEK Ateena | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 13 | −11 | 0 | 0–2 | 0–2 | 2–3 | - |
Ryhmä F
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | MC | LYO | SHK | HOF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester City | 6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 6 | +10 | 13 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–2 | 6–0 | 2–1 | |
2 | Lyon | 6 | 1 | 5 | 0 | 12 | 11 | +1 | 8 | 2–2 | - | 2–2 | 2–2 | ||
3 | Shakhtar Donetsk | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 16 | −8 | 6 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–3 | 1–1 | - | 2–2 | |
4 | 1899 Hoffenheim | 6 | 0 | 3 | 3 | 11 | 14 | −3 | 3 | 1–2 | 3–3 | 2–3 | - |
Ryhmä G
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | RMA | ROM | PLZ | CSKA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 5 | +7 | 12 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 3–0 | 2–1 | 0–3 | |
2 | Roma | 6 | 3 | 0 | 3 | 11 | 8 | +3 | 9 | 0–2 | - | 5–0 | 3–0 | ||
3 | Viktoria Plzeň | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 16 | −9 | 7 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–5 | 2–1 | - | 2–2 | |
4 | CSKA Moskova | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | −1 | 7 | 1–0 | 1–2 | 1–2 | - |
Huomautuksia:
Ryhmä H
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | JUV | MU | VAL | YB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventus | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 4 | +5 | 12 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–2 | 1–0 | 3–0 | |
2 | Manchester United | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | +3 | 10 | 0–1 | - | 0–0 | 1–0 | ||
3 | Valencia | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–2 | 2–1 | - | 3–1 | |
4 | Nuoret pojat | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 12 | −8 | 4 | 2–1 | 0–3 | 1–1 | - |
Knockout -vaihe
Vuonna tyrmäys vaiheessa , joukkueet pelasivat toisiaan vastaan yli kaksi jalkaa on koti-ja-pois perustuen lukuun ottamatta yhden täsmää lopullinen.
Jokaisen kierroksen arvonnan mekanismi oli seuraava:
- Kahdeksannen kierroksen arvonnassa kahdeksan lohkon voittajaa siirrettiin ja kahdeksan lohkovaihtajaa jätettiin pois. Sijoitetut joukkueet arvottiin kylvämättömiä joukkueita vastaan, ja siirretyt joukkueet ottivat vastaan toisen osuuden. Saman ryhmän tai saman yhdistyksen joukkueita ei voitu vetää toisiaan vastaan.
- Neljännes- ja välierien arvonnassa ei ollut istutuksia, ja saman ryhmän tai saman yhdistyksen joukkueet voitettiin arvata toisiaan vastaan. Koska puolivälierien ja välierien arvonta pidettiin yhdessä ennen puolivälierien pelaamista, puolivälierien voittajien henkilöllisyys ei ollut tiedossa semifinaalien arvonnan aikaan. Arvonta pidettiin myös sen selvittämiseksi, mikä semifinaalivoittaja nimettiin finaalin "kotijoukkueeksi" (hallinnollisista syistä, koska se pelattiin neutraalissa paikassa).
Sulkumerkki
Kierros 16 | Puolivälierä | Välierät | Finaali (1. kesäkuuta - Madrid ) | ||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur ( a ) | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
Manchester City | 0 | 4 | 4 | ||||||||||||||||||
Schalke 04 | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||
Manchester City | 3 | 7 | 10 | ||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur ( a ) | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||
Ajax | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||
Ajax | 1 | 4 | 5 | ||||||||||||||||||
Real Madrid | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||
Ajax | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||
Juventus | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||
Atlético Madrid | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||
Juventus | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur | 0 | ||||||||||||||||||||
Liverpool | 2 | ||||||||||||||||||||
Manchester United ( a ) | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||
Pariisin Saint-Germain | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||
Manchester United | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||
Barcelona | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
Lyon | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Barcelona | 0 | 5 | 5 | ||||||||||||||||||
Barcelona | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 0 | 4 | 4 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||
Bayern München | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 2 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||
Porto | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Roma | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||
Porto ( aet ) | 1 | 3 | 4 |
Kierros 16
Neljännesvälierän arvonta pidettiin 17. joulukuuta 2018. Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 12., 13., 19. ja 20. helmikuuta ja toiset 5., 6., 12. ja 13. maaliskuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Schalke 04 | 2–10 | Manchester City | 2–3 | 0–7 |
Atlético Madrid | 2–3 | Juventus | 2–0 | 0–3 |
Manchester United | 3–3 ( a ) | Pariisin Saint-Germain | 0–2 | 3–1 |
Tottenham Hotspur | 4–0 | Borussia Dortmund | 3–0 | 1–0 |
Lyon | 1–5 | Barcelona | 0–0 | 1–5 |
Roma | 3–4 | Porto | 2–1 | 1–3 ( aet ) |
Ajax | 5–3 | Real Madrid | 1–2 | 4–1 |
Liverpool | 3–1 | Bayern München | 0–0 | 3–1 |
Puolivälierä
Puolivälierien arvonta pidettiin 15. maaliskuuta 2019. Ensimmäiset välierät pelattiin 9. ja 10. huhtikuuta ja toiset 16. ja 17. huhtikuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Ajax | 3–2 | Juventus | 1–1 | 2–1 |
Liverpool | 6–1 | Porto | 2–0 | 4–1 |
Tottenham Hotspur | 4–4 ( a ) | Manchester City | 1–0 | 3–4 |
Manchester United | 0–4 | Barcelona | 0–1 | 0–3 |
Huomautuksia
Välierät
Välierien arvonta pidettiin 15. maaliskuuta 2019 (puolivälieräarvonnan jälkeen). Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 30. huhtikuuta ja 1. toukokuuta ja toiset 7. ja 8. toukokuuta 2019.
Liverpool : n epätodennäköinen 4-0 comeback alistavat Barcelona on paluumatkalla telineeseen klo Anfield , menetettyään ensimmäisellä osuudella Espanjan puolelle 3-0 klo Camp Nou , pidetään yhtenä suurimmista Mestarien liigan Taitava kaiken aikaa.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Tottenham Hotspur | 3–3 ( a ) | Ajax | 0–1 | 3–2 |
Barcelona | 3–4 | Liverpool | 3–0 | 0–4 |
Lopullinen
Lopullinen pelattiin 1. kesäkuuta 2019 Wanda Metropolitano vuonna Madridissa . "Kotijoukkue" (hallinnollisista syistä) määritettiin lisäarvonnalla, joka pidettiin puolivälierän ja välierän arvonnan jälkeen.
Tilastot
Tilastot eivät sisällä karsintakierroksia ja pudotuspelejä.
Parhaat maalintekijät
Sijoitus | Pelaaja | Tiimi | Tavoitteet | Minuuttia pelattu |
---|---|---|---|---|
1 | Lionel Messi | Barcelona | 12 | 837 |
2 | Robert Lewandowski | Bayern München | 8 | 714 |
3 | Sergio Agüero | Manchester City | 6 | 510 |
Cristiano Ronaldo | Juventus | 749 | ||
Moussa Marega | Porto | 840 | ||
Dušan Tadić | Ajax | 1080 | ||
7 | Andrej Kramarić | 1899 Hoffenheim | 5 | 481 |
Paulo Dybala | Juventus | 518 | ||
Neymar | Pariisin Saint-Germain | 532 | ||
Edin Džeko | Roma | 570 | ||
Lucas Moura | Tottenham Hotspur | 725 | ||
Harry Kane | Tottenham Hotspur | 778 | ||
Raheem Sterling | Manchester City | 871 | ||
Mohamed Salah | Liverpool | 1058 |
Huippuapuja
Sijoitus | Pelaaja | Tiimi | Auttaa | Minuuttia pelattu |
---|---|---|---|---|
1 | Leroy Sané | Manchester City | 5 | 395 |
Luis Suárez | Barcelona | 900 | ||
Jordi Alba | Barcelona | 990 | ||
Dušan Tadić | Ajax | 1080 | ||
5 | Kevin De Bruyne | Manchester City | 4 | 247 |
Riyad Mahrez | Manchester City | 388 | ||
Carlos Soler | Valencia | 390 | ||
Edin Džeko | Roma | 570 | ||
Kylian Mbappé | Pariisin Saint-Germain | 701 | ||
Trent Alexander-Arnold | Liverpool | 921 |
Kauden joukkue
UEFA: n tekninen tutkimusryhmä valitsi 2. kesäkuuta 2019 seuraavat 20 pelaajaa turnauksen joukkueeksi.
Kauden pelaajat
Lohkovaiheessa 32 joukkueen valmentajat äänestivät kauden pelaajista yhdessä Euroopan urheilumedia (ESM) -ryhmän valitsemien 55 toimittajan kanssa , jotka edustavat jokaista UEFA: n jäsenjärjestöä. Valmentajat eivät saaneet äänestää oman joukkueensa pelaajia. Tuomariston jäsenet valitsivat kolme parasta pelaajaa, joista ensimmäinen sai viisi pistettä, toinen kolme ja kolmas. Kolmen parhaan pelaajan luettelo julkistettiin 8. elokuuta 2019. Palkinnon voittajat julkistettiin ja esiteltiin UEFA: n Mestarien liigan lohkovaiheessa 2019–20 Monacossa 29. elokuuta 2019.
Kauden maalivahti
|
Kauden puolustaja
|
Kauden keskikenttäpelaaja
|
Kauden hyökkääjä
|
Katso myös
- 2018–19 UEFA Europa League
- UEFA Super Cup 2019
- 2018–19 UEFA: n naisten Mestarien liiga
- UEFA: n nuorten liiga 2018–19
- 2018–19 UEFA Futsalin Mestarien liiga