2019–20 UEFA Mestarien liiga - 2019–20 UEFA Champions League
Turnauksen yksityiskohdat | |
---|---|
Päivämäärät |
Karsinta: 25. kesäkuuta - 28. elokuuta 2019 Kilpailu: 17. syyskuuta 2019 - 23. elokuuta 2020 |
Joukkueet |
Varsinainen kilpailu: 32 Yhteensä: 79 (54 yhdistyksestä) |
Lopulliset sijainnit | |
Mestarit | Bayern München (6. titteli) |
Toinen sija | Pariisin Saint-Germain |
Turnauksen tilastot | |
Ottelut pelattu | 119 |
Maalit tehty | 386 (3,24 per ottelu) |
Osallistuminen | 4 758 398 (39 987 per ottelu) |
Eniten maalintekijöitä |
Robert Lewandowski (15 maalia) |
Paras pelaaja (t) | |
2019-20 Mestarien liigan oli 65. kauden Euroopan premier klubi jalkapallo turnaus järjestämä UEFA , ja 28. kauden jälkeen se nimettiin uudelleen Euroopan mestari Seurojen Cup on Mestarien liigan .
Bayern München kukisti Paris Saint-Germain on lopullinen , pelataan Estádio da Luz vuonna Lissabonissa , Portugalissa, 1-0 ja tuli ensimmäinen Euroopan cupin voittajat voittaa kaikki ottelut turnauksen aikana. Lisäksi saksalaiset saivat toisen mantereen kolminkertaisen kolmanneksen ja tulivat vasta toiseksi eurooppalaiseksi klubiksi, ja heistä tuli ensimmäinen joukkue, joka voitti kaikki eurooppalaiset kilpailut 100%: n voittotuloksella . Voittajina he ansaitsivat oikeuden pelata Sevillaa vastaan , joka voitti UEFA Europa League 2019–2020 -voittajaa vuoden 2020 UEFA Super Cupissa , ja pääsivät myös vuoden 2020 FIFA -klubien maailmancupiin Qatarissa. He voittivat molemmat kilpailut. Koska he olivat jo päässeet UEFA: n Mestarien liigan lohkovaiheeseen kaudella 2020–21 liigasuorituksensa kautta, alun perin Mestarien liigan mestaruuden haltijoille varattu paikka myönnettiin joukkueelle, joka oli kauden 2019–20 Eredivisie ( Ajax ) 11. sijalla. -järjestö ensi kauden pääsylistan mukaan , kun se keskeytettiin COVID-19-pandemian vuoksi .
Johtuen vaikutuksista COVID-19 pandemian , turnaus keskeytettiin maaliskuun puolivälissä 2020 jatkettiin elokuussa. Puolivälierät pelattiin yhden ottelun pudotuspeleinä neutraaleilla paikoilla Lissabonissa, Portugalissa (Estádio da Luz ja Estádio José Alvalade ) suljettujen ovien takana 12.-23. elokuuta. Kampanjan esittelyn mukaisesti videoavustajatuomari (VAR) oli käytössä play-off-kierroksesta lähtien.
Liverpool olivat puolustaa Mestarien, mutta ne - yhdessä edellisen kauden muut finalistit, Tottenham - poistettiin vuonna kierroksella 16 jälkeen tappioita on Atlético Madrid ja RB Leipzig vastaavasti.
Yhdistyksen joukkuejako
Yhteensä 79 joukkuetta 54: stä 55: stä UEFA: n jäsenyhdistyksestä osallistui UEFA: n Mestarien liigaan kaudella 2019–2020 (poikkeuksena Liechtenstein , joka ei järjestänyt kotimaista liigaa). Kunkin yhdistyksen osallistujajoukkueiden lukumäärän määrittämiseksi käytettiin UEFA : n maakerroinperusteista yhdistyksen sijoitusta :
- Yhdistyksillä 1–4 oli neljä joukkuetta.
- Yhdistyksillä 5–6 oli kolme joukkuetta.
- Yhdistyksillä 7–15 oli kaksi joukkuetta.
- Yhdistyksillä 16–55 (paitsi Liechtenstein) oli kullakin yksi joukkue.
- Vuosien 2018–19 UEFA Mestarien liigan ja 2018–19 UEFA Eurooppa -liigan voittajat saivat kumpikin lisämerkinnän, jos he eivät päässeet UEFA: n Mestarien liigaan 2019–20 kotimaan liigan kautta. Molemmat pääsivät kuitenkin kotimaan liigassa, joten lisämerkintöjä ei tarvittu.
Liiton sijoitus
UEFA: n Mestarien liigan kaudelle 2019–20 järjestöille jaettiin paikkoja niiden vuoden 2018 UEFA -maakerrointen mukaan , mikä huomioi heidän suorituksensa eurooppalaisissa kilpailuissa vuosina 2013–14 ja 2017–18.
Maakertoimiin perustuvan jaon lisäksi yhdistyksillä voi olla muita joukkueita Mestarien liigassa, kuten alla on todettu:
- (UCL) - Lisäpaikka UEFA: n Mestarien liigan mestaruuden haltijoille
- (UEL) - Lisäpaikka UEFA Europa League -mestaruuden haltijoille
|
|
|
Jakelu
Seuraavassa on tämän kauden pääsyluettelo.
Joukkueet osallistuvat tällä kierroksella | Joukkueet etenevät edellisestä kierroksesta | ||
---|---|---|---|
Alkusarja (4 joukkuetta) |
|
||
Ensimmäinen karsintakierros (32 joukkuetta) |
|
|
|
Toinen karsintakierros | Mestarien polku (20 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (4 joukkuetta) |
|
||
Kolmas karsintakierros | Mestarien polku (12 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (8 joukkuetta) |
|
|
|
Play-off-kierros | Mestarien polku (8 joukkuetta) |
|
|
Liigan polku (4 joukkuetta) |
|
||
Lohkovaihe (32 joukkuetta) |
|
|
|
Knockout -vaihe (16 joukkuetta) |
|
Oletusluetteloon tehtiin muutoksia, jos Mestarien liigan ja/tai Eurooppa -liigan mestaruuden haltijat pääsivät turnaukseen kotimaan liigan kautta. Joka tapauksessa, jos Mestarien liigan paikka vapautettiin, aikaisempien kierrosten parhaiten sijoittuneiden yhdistysten joukkueet ylennettiin vastaavasti.
- Oletusluettelossa Mestarien liigan tittelinhaltijat pääsivät lohkovaiheeseen. Koska Mestarien liigan tittelin haltijat ( Liverpool ) pääsivät kuitenkin kotimaan liigan kautta (toiseksi sijalle 2018–19 Valioliigassa ), pääsyluetteloon tehtiin seuraavat muutokset:
- Yhdistyksen 11 (Itävalta) mestarit pääsivät lohkovaiheeseen pudotuspelikierroksen sijasta.
- Yhdistyksen 13 (Tsekki) mestarit pääsivät pudotuspeleihin kolmannen karsintakierroksen sijasta.
- Yhdistyksen 15 mestarit (Kreikka) pääsivät kolmannelle karsintakierrokselle toisen karsintakierroksen sijasta.
- Yhdistysten 18 ja 19 (Israel ja Kypros) mestarit pääsivät toiselle karsintakierrokselle ensimmäisen karsintakierroksen sijasta.
- Oletusluettelossa Eurooppa -liigan tittelinhaltijat pääsivät lohkovaiheeseen. Koska Eurooppa -liigan mestaruuden haltijat ( Chelsea ) pääsivät kuitenkin lohkovaiheeseen kotimaan liigan kautta (kolmanneksi sijalla 2018–19 Valioliigassa ), pääsyluetteloon tehtiin seuraavat muutokset:
- Kolmanneksi sijoittunut yhdistys 5 (Ranska) pääsi lohkovaiheeseen kolmannen karsintakierroksen sijasta.
- Yhdistysten 10 ja 11 (Turkki ja Itävalta) kakkossijat pääsivät kolmannelle karsintakierrokselle toisen karsintakierroksen sijasta.
Joukkueet
Edellisen kauden liigan sijoitukset suluissa (TH: Mestarien liigan mestaruuden haltijat; EL: Eurooppa -liigan mestaruuden haltijat).
Liverpool TH ( 2. ) | Tottenham Hotspur ( 4. ) | RB Leipzig ( 3. ) | Benfica ( 1. ) |
Chelsea EL ( 3. ) | Juventus ( 1. ) | Bayer Leverkusen ( 4. ) | Shakhtar Donetsk ( 1. ) |
Barcelona ( 1. ) | Napoli ( 2. ) | Pariisin Saint-Germain ( 1. ) | Genk ( 1. ) |
Atlético Madrid ( 2. sija ) | Atalanta ( 3. ) | Lille ( 2. ) | Galatasaray ( 1. ) |
Real Madrid ( 3. ) | Inter Milan ( 4. ) | Lyon ( 3. ) | Red Bull Salzburg ( 1. ) |
Valencia ( 4. ) | Bayern München ( 1. ) | Zenit Pietari ( 1. ) | |
Manchester City ( 1. ) | Borussia Dortmund ( 2. ) | Lokomotiv Moskova ( 2. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
Nuoret pojat ( 1. ) | Slavia Praha ( 1. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
Ajax ( 1. ) | PAOK ( 1. ) | Krasnodar ( 3. ) | Club Brugge ( 2. sija ) |
Porto ( 2. ) | İstanbul Başakşehir ( 2. ) | ||
Dynamo Kiova ( 2. ) | LASK ( 2. ) |
Mestarien polku | Liigan polku | ||
---|---|---|---|
Dinamo Zagreb ( 1. ) | Maccabi Tel Aviv ( 1. ) | Basel ( 2. ) | PSV Eindhoven ( 2. ) |
Kööpenhamina ( 1. ) | APOEL ( 1. ) | Viktoria Plzeň ( 2. ) | Olympiacos ( 2. ) |
CFR Cluj ( 1. ) | Astana ( 1. ) | Shkëndija ( 1. ) | Saburtalo Tbilisi ( 1. ) |
Piast Gliwice ( 1. ) | Rosenborg ( 1. ) | HJK ( 1. ) | Ararat-Armenia ( 1. ) |
AIK ( 1. ) | Maribor ( 1. ) | Dundalk ( 1. ) | Valletta ( 1. ) |
Qarabağ ( 1. ) | Slovan Bratislava ( 1. ) | Sarajevo ( 1. ) | F91 Dudelange ( 1. ) |
Ludogorets Razgrad ( 1. ) | Sheriffi Tiraspol ( 1. ) | Riika ( 1. ) | Linfield ( 1. ) |
Punainen tähti Belgrad ( 1. ) | Partizani ( 1. ) | Nõmme Kalju ( 1. ) | Uudet pyhät ( 1. ) |
Celtic ( 1. ) | Valur ( 1. ) | Sūduva ( 1. ) | HB Tórshavn ( 1. ) |
BATE Borisov ( 1. ) | Ferencváros ( 1. ) | Sutjeska Nikšić ( 1. ) |
Lincoln Red Imps ( 1. sija ) | FC Santa Coloma ( 1. ) | Tre Penne ( 1. ) | Feronikeli ( 1. ) |
Pyöristä ja piirrä päivämäärät
Kilpailun aikataulu oli seuraava (kaikki arvonnat pidettiin UEFA: n päämajassa Nyonissa , Sveitsissä, ellei toisin mainita).
Kilpailu keskeytettiin 17.3.2020 Euroopan COVID-19-pandemian vuoksi . UEFA perusti työryhmän päättämään kauden loppukalenterista. 17. kesäkuuta 2020 UEFA julkisti kilpailun puolivälierien, välierien ja finaalien tarkistetun aikataulun, joka pelataan yksijalkaisissa otteluissa.
Vaihe | Pyöristää | Piirrä päivämäärä | Ensimmäinen jalka | Toinen jalka |
---|---|---|---|---|
Karsinnat | Alustava kierros | 11. kesäkuuta 2019 | 25. kesäkuuta 2019 (välieräkierros) | 28. kesäkuuta 2019 (viimeinen kierros) |
Ensimmäinen karsintakierros | 18. kesäkuuta 2019 | 9. – 10.7.2019 | 16. – 17.7.2019 | |
Toinen karsintakierros | 19. kesäkuuta 2019 | 23. – 24.7.2019 | 30. – 31.7.2019 | |
Kolmas karsintakierros | 22. heinäkuuta 2019 | 6. – 7.8.2019 | 13. elokuuta 2019 | |
Pudotuspeli | Play-off-kierros | 5. elokuuta 2019 | 20. – 21.8.2019 | 27. – 28.8.2019 |
Ryhmävaihe | Ottelupäivä 1 | 29. elokuuta 2019 (Monaco) |
17. – 18.9.2019 | |
Ottelupäivä 2 | 1–2 lokakuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 3 | 22–23 lokakuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 4 | 5. – 6. Marraskuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 5 | 26. – 27. Marraskuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 6 | 10–11 joulukuuta 2019 | |||
Knockout -vaihe | Kierros 16 | 16. joulukuuta 2019 | 18–19 ja 25–26 helmikuuta 2020 | 10. – 11.3. Ja 7. – 8.8.2020 |
Puolivälierä | 10. heinäkuuta 2020 | 12–15 elokuuta 2020 | ||
Välierät | 18. – 19.8.2020 | |||
Lopullinen | 23. elokuuta 2020 Estádio da Luzissa , Lissabonissa |
Kilpailun alkuperäinen aikataulu, kuten oli suunniteltu ennen pandemiaa, oli seuraava.
Vaihe | Pyöristää | Piirrä päivämäärä | Ensimmäinen jalka | Toinen jalka |
---|---|---|---|---|
Karsinnat | Alustava kierros | 11. kesäkuuta 2019 | 25. kesäkuuta 2019 (välieräkierros) | 28. kesäkuuta 2019 (viimeinen kierros) |
Ensimmäinen karsintakierros | 18. kesäkuuta 2019 | 9. – 10.7.2019 | 16. – 17.7.2019 | |
Toinen karsintakierros | 19. kesäkuuta 2019 | 23. – 24.7.2019 | 30. – 31.7.2019 | |
Kolmas karsintakierros | 22. heinäkuuta 2019 | 6. – 7.8.2019 | 13. elokuuta 2019 | |
Pudotuspeli | Play-off-kierros | 5. elokuuta 2019 | 20. – 21.8.2019 | 27. – 28.8.2019 |
Ryhmävaihe | Ottelupäivä 1 | 29. elokuuta 2019 (Monaco) |
17. – 18.9.2019 | |
Ottelupäivä 2 | 1–2 lokakuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 3 | 22–23 lokakuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 4 | 5. – 6. Marraskuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 5 | 26. – 27. Marraskuuta 2019 | |||
Ottelupäivä 6 | 10–11 joulukuuta 2019 | |||
Knockout -vaihe | Kierros 16 | 16. joulukuuta 2019 | 18–19 ja 25–26 helmikuuta 2020 | 10. – 11. Ja 17. – 18.3.2020 |
Puolivälierä | 20. maaliskuuta 2020 | 7. – 8.4.2020 | 14. – 15.4.2020 | |
Välierät | 28. – 29.4.2020 | 5–6 toukokuuta 2020 | ||
Lopullinen | 30. toukokuuta 2020 Atatürkin olympiastadionilla , Istanbulissa |
COVID-19-pandemian vaikutukset
Kahdeksan kierrosta pelataan neljän viikon ajan, ja ensimmäiset osakilpailut pelataan kahden viikon ajan helmikuussa ja toiset kaksi viikkoa maaliskuussa. Tämän vuoksi pandemia ei vaikuttanut ensimmäisiin jalkasiteisiin, mutta toisiin jalkasiteisiin vaikutti eri tavoin. Kaikki neljä ottelua ensimmäisellä viikolla kalusteet eteni mutta kasvaneeseen vakavuus COVID-19 pandemian Espanjassa ja Ranskassa , Valencia : n ja PSG: n kotipeleissä pelattiin suljettujen ovien takana . UEFA ilmoitti 15. maaliskuuta kilpailun keskeyttämisestä, mikä merkitsee sitä, että jäljellä olevat toisen ottelun ottelut siirretään määräämättömäksi ajaksi. Työryhmä kutsuttiin uudelleen järjestämään loppukausi. 23. maaliskuuta, ilmoitettiin, että Atatürkin olympiastadion vuonna Istanbulissa , Turkissa ei enää isännöidä finaaliin , alun perin 30. toukokuuta, mutta se isännöi 2021 lopullinen sijaan.
17. kesäkuuta ilmoitettiin, että Mestarien liiga palaa 7. elokuuta ja päättyy 23. elokuuta. Loput turnauksesta pidetään Portugalissa, lukuun ottamatta neljää pelaamatonta 16 sekuntikierrosta. soitettiin alkuperäisissä paikoissaan. Kilpailun viimeiset kahdeksan pelataan miniturnaustyylinä, ja jäljellä olevat ottelut pelataan yksijalkaisina. Kaikki kilpailun jäljellä olevat siteet pelattiin suljettujen ovien takana, koska Euroopassa on edelleen COVID-19-pandemiaa .
Finaalin turnauspaikat
Lissabon | Lissabon | |
---|---|---|
Estádio da Luz ( lopullinen paikka) |
Estádio José Alvalade | |
Kapasiteetti: 64,642 | Kapasiteetti: 50,095 | |
Alustava kierros
Alkuvaiheessa joukkueet jaettiin siirrettyihin ja siemenettömiin joukkueisiin vuoden 2019 UEFA- klubikertoimiensa perusteella ja vedettiin sitten yksijalkaisiin välieriin ja finaaliin. Sekä välierän että finaalikierroksen häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa-liigan toiselle karsintakierrokselle 2019–2020 .
Ennakkokierroksen arvonta pidettiin 11. kesäkuuta 2019 klo 12.00 CEST , jossa selvitettiin välierien ja kunkin semifinaalin ja finaalin hallinnollisen "kotijoukkueen" ottelut. Semi-viimeinen kierros on pelattu 25. kesäkuuta, ja viimeisellä kierroksella 28. kesäkuuta 2019 molempia Fadil Vokrri stadion on Pristinassa , Kosovossa.
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
Feronikeli | 1–0 | Lincoln Red Imps |
Tre Penne | 0–1 | FC Santa Coloma |
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
Feronikeli | 2–1 | FC Santa Coloma |
Karsintakierrokset
Karsintakierroksilla ja pudotuspeleissä joukkueet jaettiin siirrettyihin ja siemenettömiin joukkueisiin niiden vuoden 2019 UEFA- klubikerrointen perusteella ja sitten vedettiin kaksijalkaisiin koti-vieras-siteisiin .
Ensimmäinen karsintakierros
Häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan kauden 2019–20 toiselle karsintakierrokselle , paitsi yksi joukkue, joka arvottiin ottamaan huomioon heitot UEFA: n Eurooppa -liigan kolmanteen karsintakierrokseen 2019–2020 .
Ensimmäisen karsinnan arvonta pidettiin 18. kesäkuuta 2019 klo 14.30 CEST . Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 9. ja 10. heinäkuuta ja toiset 16. ja 17. heinäkuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Nõmme Kalju | 2–2 ( a ) | Shkëndija | 0–1 | 2–1 |
Sūduva | 1–2 | Punainen tähti Belgrad | 0–0 | 1–2 |
Ararat-Armenia | 3–4 | AIK | 2–1 | 1–3 |
Astana | 2–3 | CFR Cluj | 1–0 | 1–3 |
Ferencváros | 5–3 | Ludogorets Razgrad | 2–1 | 3–2 |
Partizani | 0–2 | Qarabağ | 0–0 | 0–2 |
Slovan Bratislava | 2–2 (2–3 s ) | Sutjeska Nikšić | 1–1 | 1–1 ( aet ) |
Sarajevo | 2–5 | kelttiläinen | 1–3 | 1–2 |
Sheriffi Tiraspol | 3–4 | Saburtalo Tbilisi | 0–3 | 3–1 |
F91 Dudelange | 3–3 ( a ) | Valletta | 2–2 | 1–1 |
Linfield | 0–6 | Rosenborg | 0–2 | 0–4 |
Valur | 0–5 | Maribor | 0–3 | 0–2 |
Dundalk | 0–0 (5–4 p ) | Riika | 0–0 | 0–0 ( aet ) |
Uudet pyhät | 3–2 | Feronikeli | 2–2 | 1–0 |
HJK | 5–2 | HB Tórshavn | 3–0 | 2–2 |
BATE Borisov | 3–2 | Piast Gliwice | 1–1 | 2–1 |
Huomautuksia
Toinen karsintakierros
Toinen karsintakierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Sekä Mestarien että Liigapolun häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan kauden 2019–20 kolmanteen karsintakierrokseen .
Toisen karsintakierroksen arvonta pidettiin 19. kesäkuuta 2019 klo 12.00 CEST . Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 23. ja 24. heinäkuuta ja toiset 30. ja 31. heinäkuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
CFR Cluj | 3–2 | Maccabi Tel Aviv | 1–0 | 2–2 |
BATE Borisov | 2–3 | Rosenborg | 2–1 | 0–2 |
Uudet pyhät | 0–3 | Kööpenhamina | 0–2 | 0–1 |
Ferencváros | 4–2 | Valletta | 3–1 | 1–1 |
Dundalk | 1–4 | Qarabağ | 1–1 | 0–3 |
Saburtalo Tbilisi | 0–5 | Dinamo Zagreb | 0–2 | 0–3 |
kelttiläinen | 7–0 | Nõmme Kalju | 5–0 | 2–0 |
Punainen tähti Belgrad | 3–2 | HJK | 2–0 | 1–2 |
Sutjeska Nikšić | 0–4 | APOEL | 0–1 | 0–3 |
Maribor | 4–4 ( a ) | AIK | 2–1 | 2–3 ( aet ) |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Viktoria Plzeň | 0–4 | Olympiacos | 0–0 | 0–4 |
PSV Eindhoven | 4–4 ( a ) | Basel | 3–2 | 1–2 |
Kolmas karsintakierros
Kolmas karsintakierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Mestarien polun häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa-liigan pudotuspeleihin 2019–20 , kun taas liigapolun häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen 2019–20 .
Kolmannen karsintakierroksen arvonta pidettiin 22. heinäkuuta 2019 klo 12.00 CEST . Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 6. ja 7. elokuuta ja toiset 13. elokuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
CFR Cluj | 5–4 | kelttiläinen | 1–1 | 4–3 |
APOEL | 3–2 | Qarabağ | 1–2 | 2–0 |
PAOK | 4–5 | Ajax | 2–2 | 2–3 |
Dinamo Zagreb | 5–1 | Ferencváros | 1–1 | 4–0 |
Punainen tähti Belgrad | 2–2 (7–6 p ) | Kööpenhamina | 1–1 | 1–1 ( aet ) |
Maribor | 2–6 | Rosenborg | 1–3 | 1–3 |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
İstanbul Başakşehir | 0–3 | Olympiacos | 0–1 | 0–2 |
Krasnodar | 3–3 ( a ) | Porto | 0–1 | 3–2 |
Club Brugge | 4–3 | Dynamo Kiova | 1–0 | 3–3 |
Basel | 2–5 | LASK | 1–2 | 1–3 |
Play-off-kierros
Pudotuspelikierros jaettiin kahteen erilliseen osaan: Mestarien polku (liigan mestareille) ja Liigan polku (liigan ei-mestareille). Sekä Mestarien että Liigapolun häviäjät pääsivät UEFA: n Eurooppa -liigan lohkovaiheeseen 2019–20 . Tästä lähtien käytettiin videotuomaria .
Play-off-kierroksen arvonta pidettiin 5. elokuuta 2019 klo 12.00 CEST . Ensimmäiset osakilpailut pelattiin 20. ja 21. elokuuta ja toiset 27. ja 28. elokuuta 2019.
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Dinamo Zagreb | 3–1 | Rosenborg | 2–0 | 1–1 |
CFR Cluj | 0–2 | Slavia Praha | 0–1 | 0–1 |
Nuoret pojat | 3–3 ( a ) | Punainen tähti Belgrad | 2–2 | 1–1 |
APOEL | 0–2 | Ajax | 0–0 | 0–2 |
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
LASK | 1–3 | Club Brugge | 0–1 | 1–2 |
Olympiacos | 6–1 | Krasnodar | 4–0 | 2–1 |
Ryhmävaihe
Arvontaan lohkovaiheessa pidettiin 29. elokuuta 2019 18:00 CEST klo Grimaldi Forum Monaco. 32 joukkuetta jaettiin kahdeksaan neljän hengen ryhmään sillä rajoituksella, että saman yhdistyksen joukkueita ei voitu arvata toisiaan vastaan. Arvontaan joukkueet jaettiin neljään pottiin seuraavien periaatteiden mukaisesti:
- Potti 1 sisälsi Mestarien liigan ja Eurooppa -liigan tittelinhaltijat sekä kuuden parhaan yhdistyksen mestarit vuoden 2018 UEFA -maakerrointen perusteella . Jos yksi tai molemmat tittelinhaltijat olivat yksi kuuden parhaan yhdistyksen mestareista, pottiin 1 siirrettiin myös seuraavien korkeimmin sijoittuneiden yhdistysten mestarit.
- Potit 2, 3 ja 4 sisälsivät loput joukkueet, jotka sijoitettiin niiden vuoden 2019 UEFA -klubikertoimien perusteella .
Jokaisessa ryhmässä joukkueet pelasivat toisiaan vastaan koti- ja vieraskierroksella . Lohkon voittajat ja toiseksi tulleet etenivät neljännesvälieriin, kun taas kolmanneksi sijoittuneet joukkueet pääsivät UEFA: n Eurooppa-liigan 32–2-kierrokseen 2019–20 . Ottelupäivät olivat 17. – 18. Syyskuuta, 1. – 2. Lokakuuta, 22. – 23. Lokakuuta, 5. – 6. Marraskuuta, 26. – 27. Marraskuuta ja 10. – 11. Joulukuuta 2019.
Ryhmävaiheeseen päässeiden seurojen nuorisoryhmät osallistuivat samoina ottelupäivinä myös UEFA: n nuorten liigaan 2019–2020 , jossa he kilpailivat UEFA: n Mestarien liigan reitillä (32 parhaan yhdistyksen nuorten kotimestarit kilpailivat erillisessä ottelussa) Kotimaan mestarien polku pudotuspeleihin asti).
Ryhmävaiheessa oli edustettuna yhteensä 16 kansallista yhdistystä. Atalanta esiintyi ensimmäistä kertaa lohkovaiheessa.
Tiekatkaisijat |
---|
Joukkueet sijoitetaan pisteiden mukaan (3 pistettä voitosta, 1 piste tasapelistä, 0 pistettä tappiosta), ja jos pisteet ovat tasan, seuraavia tasoituskriteerejä sovelletaan annettuun järjestykseen sijoitusten määrittämiseksi (Säännöt 17.01 artikla):
|
Ryhmä A
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | PAR | RM | BRU | GAL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pariisin Saint-Germain | 6 | 5 | 1 | 0 | 17 | 2 | +15 | 16 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 3–0 | 1–0 | 5–0 | |
2 | Real Madrid | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 8 | +6 | 11 | 2–2 | - | 2–2 | 6–0 | ||
3 | Club Brugge | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 12 | −8 | 3 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–5 | 1–3 | - | 0–0 | |
4 | Galatasaray | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 14 | −13 | 2 | 0–1 | 0–1 | 1–1 | - |
Ryhmä B
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | BAY | TOT | OLY | RSB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern München | 6 | 6 | 0 | 0 | 24 | 5 | +19 | 18 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 3–1 | 2–0 | 3–0 | |
2 | Tottenham Hotspur | 6 | 3 | 1 | 2 | 18 | 14 | +4 | 10 | 2–7 | - | 4–2 | 5–0 | ||
3 | Olympiacos | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 14 | −6 | 4 | Siirto Eurooppa -liigaan | 2–3 | 2–2 | - | 1–0 | |
4 | Punainen tähti Belgrad | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 20 | −17 | 3 | 0–6 | 0–4 | 3–1 | - |
Ryhmä C
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | MC | ATA | SHK | DZG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester City | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 4 | +12 | 14 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 5–1 | 1–1 | 2–0 | |
2 | Atalanta | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 12 | −4 | 7 | 1–1 | - | 1–2 | 2–0 | ||
3 | Shakhtar Donetsk | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 13 | −5 | 6 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–3 | 0–3 | - | 2–2 | |
4 | Dinamo Zagreb | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 13 | −3 | 5 | 1–4 | 4–0 | 3–3 | - |
Ryhmä D
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | JUV | ATL | LEV | LOM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventus | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 | 16 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–0 | 3–0 | 2–1 | |
2 | Atlético Madrid | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 | 10 | 2–2 | - | 1–0 | 2–0 | ||
3 | Bayer Leverkusen | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | −4 | 6 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–2 | 2–1 | - | 1–2 | |
4 | Lokomotiv Moskova | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 11 | −7 | 3 | 1–2 | 0–2 | 0–2 | - |
Ryhmä E
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | LIV | TORKUT | SAL | GNK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Liverpool | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 8 | +5 | 13 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 1–1 | 4–3 | 2–1 | |
2 | Napoli | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 4 | +7 | 12 | 2–0 | - | 1–1 | 4–0 | ||
3 | Red Bull Salzburg | 6 | 2 | 1 | 3 | 16 | 13 | +3 | 7 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–2 | 2–3 | - | 6–2 | |
4 | Genk | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 20 | −15 | 1 | 1–4 | 0–0 | 1–4 | - |
Ryhmä F
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | BAARI | DOR | INT | SLP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barcelona | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 4 | +5 | 14 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 3–1 | 2–1 | 0–0 | |
2 | Borussia Dortmund | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 10 | 0–0 | - | 3–2 | 2–1 | ||
3 | Milanon Inter | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 9 | +1 | 7 | Siirto Eurooppa -liigaan | 1–2 | 2–0 | - | 1–1 | |
4 | Slavia Praha | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 10 | −6 | 2 | 1–2 | 0–2 | 1–3 | - |
Ryhmä G
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | RBL | LYO | BEN | ZEN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RB Leipzig | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 8 | +2 | 11 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 0–2 | 2–2 | 2–1 | |
2 | Lyon | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | +1 | 8 | 2–2 | - | 3–1 | 1–1 | ||
3 | Benfica | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 11 | −1 | 7 | Siirto Eurooppa -liigaan | 1–2 | 2–1 | - | 3–0 | |
4 | Zenit Pietari | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | −2 | 7 | 0–2 | 2–0 | 3–1 | - |
Huomautuksia:
Ryhmä H
Pos | Tiimi | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Pätevyys | VAL | CHL | AJX | LIL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Valencia | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 11 | Siirtyminen tyrmäysvaiheeseen | - | 2–2 | 0–3 | 4–1 | |
2 | Chelsea | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 9 | +2 | 11 | 0–1 | - | 4–4 | 2–1 | ||
3 | Ajax | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 6 | +6 | 10 | Siirto Eurooppa -liigaan | 0–1 | 0–1 | - | 3–0 | |
4 | Lille | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 14 | −10 | 1 | 1–1 | 1–2 | 0–2 | - |
Huomautuksia:
Knockout -vaihe
Vuonna tyrmäys vaiheessa , joukkueet pelasivat toisiaan vastaan yli kaksi jalkaa on koti-ja-pois perustuen lukuun ottamatta yhden täsmää lopullinen. Jokaisen kierroksen arvonnan mekanismi oli seuraava:
- Kahdeksannen kierroksen arvonnassa kahdeksan lohkon voittajaa siirrettiin ja kahdeksan lohkovaihtajaa jätettiin pois. Sijoitetut joukkueet arvottiin kylvämättömiä joukkueita vastaan, ja siirretyt joukkueet ottivat vastaan toisen osuuden. Saman ryhmän tai saman yhdistyksen joukkueita ei voitu vetää toisiaan vastaan.
- Neljännes- ja välierien arvonnassa ei ollut istutuksia, ja saman ryhmän tai saman yhdistyksen joukkueet voitettiin arvata toisiaan vastaan. Koska puolivälierien ja välierien arvonta pidettiin yhdessä ennen puolivälierien pelaamista, puolivälierien voittajien henkilöllisyys ei ollut tiedossa semifinaalien arvonnan aikaan. Arvonta pidettiin myös sen selvittämiseksi, mikä semifinaalivoittaja nimettiin finaalin "kotijoukkueeksi" (hallinnollisista syistä, koska se pelattiin neutraalissa paikassa).
Neljännes- ja välierissä saman kaupungin joukkueita ei ollut tarkoitus pelata kotona samana päivänä tai peräkkäisinä päivinä logistiikan ja yleisön hallinnan vuoksi. Tällaisten aikatauluristiriitojen välttämiseksi, jos kaksi joukkuetta arvotaan pelaamaan kotona samasta jalasta, tasapelien järjestys, jossa karsintakauden kotijoukkue on alempi, on käännettävä alkuperäisestä arvonnasta .
17. kesäkuuta 2020 UEFA ilmoitti, että Euroopan COVID-19-pandemian vuoksi kilpailun loppuvaiheisiin tulee muodonmuutos : puolivälierät, välierät ja finaali pelataan yksijalkaisessa muodossa 12-23 08 2020 klo Estádio da Luz ja Estádio José Alvalade vuonna Lissabonissa , Portugalissa. Ottelut pelattiin suljettujen ovien takana kansallisen ja paikallishallinnon päätöksillä.
Kilpailun uudelleenkäynnistyksen jälkeen elokuussa 2020 sallittiin enintään viisi vaihtoa, joista kuudes jatkoajalla. Jokaiselle joukkueelle annettiin kuitenkin vain kolme mahdollisuutta vaihtaa, ja neljäs mahdollisuus jatkoajalla, lukuun ottamatta vaihtoja, jotka tehtiin puoliajalla, ennen jatkoajan alkua ja puoliajalla lisäajalla. Tämä seurasi FIFA: n ehdotusta ja IFAB: n hyväksyntää valaisimien ruuhkautumisen vähentämiseksi.
Sulkumerkki
Kierros 16 | Puolivälierä | Välierät | Lopullinen | |||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
RB Leipzig | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
RB Leipzig | 2 | |||||||||||||||||||||
Atlético Madrid | 1 | |||||||||||||||||||||
Atlético Madrid ( aet ) | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Liverpool | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
RB Leipzig | 0 | |||||||||||||||||||||
Pariisin Saint-Germain | 3 | |||||||||||||||||||||
Atalanta | 4 | 4 | 8 | |||||||||||||||||||
Valencia | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Atalanta | 1 | |||||||||||||||||||||
Pariisin Saint-Germain | 2 | |||||||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||
23. elokuuta - Lissabon (Luz) | ||||||||||||||||||||||
Pariisin Saint-Germain | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
Pariisin Saint-Germain | 0 | |||||||||||||||||||||
Bayern München | 1 | |||||||||||||||||||||
Real Madrid | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Manchester City | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Manchester City | 1 | |||||||||||||||||||||
Lyon | 3 | |||||||||||||||||||||
Lyon ( a ) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Juventus | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
Lyon | 0 | |||||||||||||||||||||
Bayern München | 3 | |||||||||||||||||||||
Napoli | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Barcelona | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Barcelona | 2 | |||||||||||||||||||||
Bayern München | 8 | |||||||||||||||||||||
Chelsea | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Bayern München | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||
Kierros 16
Kahdeksannen kierroksen arvonta pidettiin 16. joulukuuta 2019 klo 12.00 CET . Ensimmäiset osakilpailut pelattiin aikataulun mukaisesti 18., 19., 25. ja 26. helmikuuta, samoin kuin ensimmäiset toiset osakilpailut 10. ja 11. maaliskuuta 2020. Euroopan COVID-19-pandemiasta johtuvien huolenaiheiden vuoksi toisen jakson toinen sarja ottelut siirrettiin UEFA: n toimesta 13. maaliskuuta 2020. 17. kesäkuuta 2020 UEFA ilmoitti, että toiset ottelut pelataan 7. – 8.8.2020, ja paikka päätetään kotijoukkueen stadionin ja neutraalin stadionin välillä Portugalissa (klo Estádio do Dragão vuonna Porton ja Estádio D. Afonso Henriques vuonna Guimarães ). UEFA ilmoitti 9.7.2020, että jäljellä olevat toiset osakilpailut pidetään alun perin ehdotetuilla paikoilla.
Paikalliset kansalais- ja lääkintäviranomaiset syyttivät takautuvasti Atalanta – Valencia -ottelun ensimmäistä osaa siitä, että ne ovat vaikuttaneet koronavirustartuntojen erittäin korkeaan keskittymiseen Atalantan kotikaupungissa Bergamossa . Useilla Valencian faneilla ja pelaajilla oli myös positiivinen diagnoosi palattuaan pelistä. Atlético Madrid – Liverpool -ottelun toinen osa syytettiin samoin koronavirukseen liittyvien kuolemien jyrkästä lisääntymisestä Luoteis-Englannissa .
Joukkue 1 | Agg. | Joukkue 2 | 1. jalka | 2. jalka |
---|---|---|---|---|
Borussia Dortmund | 2–3 | Pariisin Saint-Germain | 2–1 | 0–2 |
Real Madrid | 2–4 | Manchester City | 1–2 | 1–2 |
Atalanta | 8–4 | Valencia | 4–1 | 4–3 |
Atlético Madrid | 4–2 | Liverpool | 1–0 | 3–2 ( aet ) |
Chelsea | 1–7 | Bayern München | 0–3 | 1–4 |
Lyon | 2–2 ( a ) | Juventus | 1–0 | 1–2 |
Tottenham Hotspur | 0–4 | RB Leipzig | 0–1 | 0–3 |
Napoli | 2–4 | Barcelona | 1–1 | 1–3 |
Puolivälierä
Puolivälierien arvonta käytiin 10.7.2020. Ottelut pelattiin 12.-15.8.2020.
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
Manchester City | 1–3 | Lyon |
RB Leipzig | 2–1 | Atlético Madrid |
Barcelona | 2–8 | Bayern München |
Atalanta | 1–2 | Pariisin Saint-Germain |
Välierät
Välierien arvonta käytiin 10.7.2020 (puolivälieräarvonnan jälkeen). Ottelut pelattiin 18. ja 19. elokuuta 2020.
Joukkue 1 | Pisteet | Joukkue 2 |
---|---|---|
Lyon | 0–3 | Bayern München |
RB Leipzig | 0–3 | Pariisin Saint-Germain |
Lopullinen
Lopullinen oli pelannut Estádio da Luz vuonna Lissabonissa . "Kotijoukkue" (hallinnollisista syistä) määritettiin lisäarvontaan, joka pidettiin puolivälierän ja välierän arvonnan jälkeen.
Tilastot
Tilastot eivät sisällä karsintakierroksia ja pudotuspelejä.
Parhaat maalintekijät
Sijoitus | Pelaaja | Tiimi (t) | Tavoitteet | Minuuttia pelattu |
---|---|---|---|---|
1 | Robert Lewandowski | Bayern München | 15 | 887 |
2 | Erling Haaland |
Red Bull Salzburg Borussia Dortmund |
10 | 554 |
3 | Serge Gnabry | Bayern München | 9 | 767 |
4 | Harry Kane | Tottenham Hotspur | 6 | 450 |
Dries Mertens | Napoli | 586 | ||
Gabriel Jeesus | Manchester City | 590 | ||
Memphis Depay | Lyon | 594 | ||
Raheem Sterling | Manchester City | 599 | ||
9 | Poika Heung-min | Tottenham Hotspur | 5 | 365 |
Mauro Icardi | Pariisin Saint-Germain | 480 | ||
Josip Iličić | Atalanta | 516 | ||
Lautaro Martínez | Milanon Inter | 521 | ||
Luis Suárez | Barcelona | 567 | ||
Karim Benzema | Real Madrid | 643 | ||
Kylian Mbappé | Pariisin Saint-Germain | 652 |
Huomautuksia
Huippuapuja
Sijoitus | Pelaaja | Tiimi (t) | Auttaa | Minuuttia pelattu |
---|---|---|---|---|
1 | Ángel Di María | Pariisin Saint-Germain | 6 | 750 |
Robert Lewandowski | Bayern München | 887 | ||
3 | Hakim Ziyech | Ajax | 5 | 499 |
Kylian Mbappé | Pariisin Saint-Germain | 652 | ||
Houssem Aouar | Lyon | 715 | ||
6 | Corentin Tolisso | Bayern München | 4 | 341 |
Riyad Mahrez | Manchester City | 572 | ||
Neymar | Pariisin Saint-Germain | 585 | ||
Roberto Firmino | Liverpool | 629 | ||
Alphonso Davies | Bayern München | 713 |
Kauden joukkue
UEFA: n tekninen tutkimusryhmä valitsi seuraavat 23 pelaajaa turnaukseen.
Huomautuksia
Kauden pelaajat
Lohkovaiheessa 32 joukkueen valmentajat äänestivät kauden pelaajista yhdessä Euroopan urheilumedia (ESM) -ryhmän valitsemien 55 toimittajan kanssa , jotka edustavat jokaista UEFA: n jäsenjärjestöä. Valmentajat eivät saaneet äänestää oman joukkueensa pelaajia. Tuomariston jäsenet valitsivat kolme parasta pelaajaa, joista ensimmäinen sai viisi pistettä, toinen kolme ja kolmas. Kolmen parhaan pelaajan luettelo julkistettiin 16. syyskuuta 2020. Palkinnon saajat julkistettiin ja esiteltiin UEFA: n Mestarien liigan lohkovaiheessa 2020–21 Sveitsissä 1. lokakuuta 2020.
Kauden maalivahti
|
Kauden puolustaja
|
Kauden keskikenttäpelaaja
|
Kauden hyökkääjä
Huomautuksia
|
Katso myös
- 2019-20 UEFA Europa League
- UEFA Super Cup 2020
- 2019–20 UEFA -naisten mestarien liiga
- UEFA Futsalin Mestarien liiga 2019–2020
- UEFA Nuorten liiga 2019–2020